Bosanka Ida Fazlić u timu naučnika koji su u srijedu otkrili tajnu čuvene Mona Lise
Koristeći rendgenske zrake i infracrvenu spektroskopiju za analizu hemijskog sastava da Vincijeve mješavine boja, naučni tim (uključujući Idu Fazlić iz BiH) u Francuskoj i Britaniji ispitali su mikroskopske fragmente iz "Mona Lize" i "Posljednje večere", još jednog od najpoznatijih umjetnikovih djela, napisao je na Facebooku Edhem Čustović, Tuzlak koji živi u Australiji gdje radi na La Trobe univerzitetu.
Prema studiji objavljenoj u srijedu u Journal of the American Chemical Society, otkriveni su dokazi ne samo bijelog olovnog pigmenta i ulja u sloju ispod umjetničkog djela, već i olovnog oksida, narandžastog pigmenta koji je pomogao da se boja osuši i učini je gušćom.
Rare Chemical Compound Found in 'Mona Lisa' Reveals Leonardo's Technique
— Artmajeur (@artmajeur) October 12, 2023
➡️ Read the full article here: https://t.co/EkClRlJlvq#MonaLisa #LeonardosTechnique #plumbonacrite #LeonardodaVinci #Xray #analysis #ItalianRenaissance #masterpiece #AmericanChemicalSociety… pic.twitter.com/Bm6TLsUjJZ
Ikonična Mona Liza Leonarda da Vincija je najpoznatije, najprepoznatljivije i kopirano umjetničko djelo na svijetu. Slikana između 1503. i 1519. godine, vijekovima je bila u vlasništvu francuske kraljevske porodice. Oslobođena od strane revolucionarnih snaga, slika je nakratko krasila Napoleonovu spavaću sobu, a zatim je postavljena u muzeju Luvru.
Ida Fazlić je rođena i odrasla u Brčkom. Dodiplomske studije u konzervaciji i restauraciji kulturno-historijskog naslijeđa je započela 2014. godine na Akademija likovnih umjetnosti i Prirodno-matematicki fakultet Sarajevo. 2017. godine upisala je magistarske studije iz Nauke i tehnologije u konzervaciji kulturnog naslijeđa na Università Ca' Foscari Venezia. U toku te dvije i po godine je istraživala djela savremene umjetnosti, te dobila po prvi puta priliku da surađuje sa međunarodno priznatim naučnicima i konzervatorima. Specijalizirala se za NMR analizu sušećih ulja koji se koriste kao vezivo u uljanim slikama i igraju važnu ulogu u reakcijama i starenju takvih djela. Uz to je odradila i dvomjesečni staž kroz Erasmus + internship program u Kunsthistorisches Museum Vienna muzeju u Beču gdje je dobila priliku da asistira u analizama Caravaggiove slike David sa glavom Golijata.
U martu 2021. godine je započela doktorske studije pri European Synchrotron Radiation Facility - ESRF u Grenoblu 🇫🇷, Rijksmuzeju i AkzoNobel-u. Student je University of Amsterdam / Universiteit van Amsterdam. Fokus njenog doktorskog istraživanja su interakcije sikativa i ulja, te njihovi produkti i uloga u slikarstvu.