Slučaj brutalnog ubistva u Boljakovom Potoku: Presuda dva puta poništena, ubica teoretski može na slobodu
Poništene dvije presude Kantonalnog suda
Krenimo redom. Od ubistva koje se dogodilo 4. jula 2021. godine Hodžić je uhapšen, doveden pred Kantonalni sud u Sarajevu koji mu je dva puta izreklo kaznu od 35 godina. Nakon prve presude, slučaj je otišao na Vrhovni sud Federacije koji je poništio presudu zbog proceduralnih propusta i vratio je ponovo na Kantonalni sud. Bilo je to 30. augusta 2023. godine. Svega nekoliko sedmica kasnije, tačnije 23. oktobra 2023. godine, Kantonalni sud je donio novu presudu, koja se nije razlikovala u odnosu na prethodnu.
I na tu presudu se optuženi žalio pa je Vrhovni sud, ponovo zbog proceduralnih grešaka, u martu ove godine poništio presudu. Po zakonu se takav slučaj više ne može vraćati Kantonalnom sudu, pa ga je preuzeo Vrhovni sud Federacije.
Od tada su održana dva ročišta na Vrhovnom sudu, ne računajući danas na kojem se određivalo o prijedlogu za produženje pritvora.
Problem za porodicu ubijene Alme predstavlja činjenica što je od druge presude Kantonalnog suda prošlo više od godinu dana, a da ona nije ni potvrđena drugostepenom ni preinačena pred Kantonalnim sudom. Zakon o krivičnom postupku FBiH kaže da optuženi nakon prvostepene presude u pritvoru može ostati još devet mjeseci.
U tom dijelu dolazimo do trenutka kada, barem teoretski, optuženi može biti pušten da se brani sa slobode. Ovako kaže član 152 Zakona o krivičnom postupku Federacije Bosne i Hercegovine:
"Poslije izricanja prvostepene presude pritvor može trajati najduže još devet mjeseci. Izuzetno, u složenim predmetima i iz važnih razloga odlukom vijeća pritvor se može produžiti za još najduže šest mjeseci. Ako za to vrijeme ne bude izrečena drugostepena presuda kojom se prvostepena presuda preinačuje ili potvrđuje, pritvor će se ukinuti i optuženi pustiti na slobodu".
Dakle, "u složenim predmetima" i "iz važnih razloga", vijeće može donijeti odluku da optuženi ostane dodatnih šest mjeseci u pritvoru.
Ipak, treba reći i to da je ovaj član zakona vrlop šturo napisan jer se nigdje ne pominje šta se dešava u slučaju kada viši sud preuzme predmet i ne donese odluku više od devet mjeseci nakon prvostepene presude nižeg suda. To je sada na vijeću da protumači i donese odluku.
Naravno, ne trebamo ni pominjati kakav bi šok za Alminu porodicu ali i čitavu bosanskohercegovačku javnost predstavljalo puštanje Hodžića da se brani sa slobode.
Hronologija događaja prije ubistva
Hodžić je presuđen za teški slučaj nasilja u porodici. On je suprugu prije ubistva zlostavljao više od četiri godine. Godine 2017. ju je pred kućom u Boljakovom Potoku udario dlanom u lice, a veći sukob spriječila je njena majka Sevda Kadić. Općinski sud u Sarajevu mu je kasnije izrekao mjeru zabrane približavanja i uznemiravanja žrtve, ali to ga nije zaustavilo u maltretiranju. U narednom periodu joj je slao poruke u kojima ju je vrijeđao i psovao. Kasnije, tokom 2020. godine, prekršio je mjeru približavanja žrtvi i to u više navrata. Poslije toga je dobio i novčanu kaznu, a nakon nje, u januaru 2021. godine, nastavlja sa fizičkim zlostavljanjem udarivši Almu pesnicom u glavu.
U aprilu iste godine joj je dolazio pred kuću i prijetio da će je ubiti, a to je i uradio 4. jula. Tog datuma je došao ispred njene kuće u Boljakovom Potoku, nasrnuo na njenu majku i prislonio joj pištolj na glavu. Alma je bila u blizini i govorila 'Pusti mi majku', a Hodžić je potom došao do nje i rekao joj "kuvo, je li to zoveš policiju". Kasnije ju je odvukao ispred kuće, udario pištoljem, a Alma je vikala 'Majko, majko'. Hodžić je potom rekao "Sad ću te ubiti, jbem ti familiju". To je i uradio pucajući joj iz pištolja u potiljak. Alma je u posljednjim trenucima života izgovarala ime svoje kćerke...