Sigurnosni izazov
9

U BiH registrovano 348.000 komada naoružanja: Nelegalno je čak 70 posto

G. Š.
Iako je prošlo tri decenije od rata u BiH još uvijek hiljade građana posjeduje nelegalno naoružanje, a njegova upotreba i nepravilno skladištenje sve češće su razlog tragičnih događaja koji pune medijske stranice i naslovnice crne hronike.

Borbu sa ovim izazovnim problemom godinama vode brojne sigurnosne službe i agencije u našoj zemlji uz pomoć međunarodne zajednice, ali je još daleko od toga da se probudi svijest građana u toj mjeri da se ovom problemu stane u kraj.

Ljudevit Marić (Foto: G. Š./Klix.ba)
Ljudevit Marić (Foto: G. Š./Klix.ba)

Da je problem sa nelegalnim naoružanjem izuzetno velik u Hercegovini kao i u ostatku naše zemlje, upozorio je glasnogovornim MUP-a HNK Ljudevit Marić navodeći kako se provode brojne akcije, da se probudi svijet građana i da se motivišu svi koji imaju nelegalno oružje da ga nadležnim institucijama dostave bez ikakvih sankcija.

"U Bosni i Hercegovini je trenutno 348 hiljada registrovanih komada naoružanja, a od te brojke 70 posto, pa čak i više ima nelegalnog naoružanja kod građana širom naše zemlje", rekao je Marić u Mostaru gdje se kao dogovor na povećan broj incidenata uzrokovanih vatrenim oružjem provodi kampanja pod sloganom, "Poštuj život, ne oružje".

Cilj ove kampanje kako je naglasio jeste, da se probudi svijest kod što većeg broja građana i da svi koji to nisu uradili, do sada vrate nelegalno naoružanje u najbližu Policijsku upravu ili prijave pozivom na broj 122 i da neće imati nikakve sankcije zbog toga što su imali to naoružanje.

Takve akcije su po njegovim riječima do sada bile učinkovite, jer se velika količina naoružanja u Hercegovačko-neretvanskom kantonu kroz protekli period predala nadležnim službama i uništila u skladu sa zakonskim propisima, kao i u ostatku Federacije BiH.

Vanja Šunjić (Foto: G. Š./Klix.ba)
Vanja Šunjić (Foto: G. Š./Klix.ba)

Vanja Šunjić iz Agencije Boram ističe da u Mostaru deveti u nizu javnih događaja "Poštuj život, ne oružje", koji je pokrenut kao odgovor na sve veći broj incidenata uzrokovanih vatrenim oružjem, te da se nastavlja širom BiH, sa ciljem da se skrene pažnja svim vlasnicima naoružanja o potrebni odgovornog vlasništva koje zahtjeva adekvatno čuvanje, skladištenje ili predaju nadležnim službama.

Koliko je to značajno, kako je navedeno govori podatak da je u našoj zemlji svaka šest smrt povezana sa vatrenim oružjem posljedica nesretnog slučaja.

U kampanji učestvuje svih deset kantonalnih ministarstava unutrašnjih poslova u FBiH, MUP Republike Srpske i Policija Brčko distrikta BiH, uz kontinuirano informisanje Koordinacijskog odbora za kontrolu malog i lakog naoružanja (SALW) u BiH.

Kroz događaje koji se održavaju širom BiH, uz razgovore s policijskim službenicima, građani, mladi i djeca, imaju priliku detaljnije upoznati ovu problematiku, te stečena saznanja prenijeti na svoje okruženje i na taj način djelovati da se dodatno podiže nivo sigurnosti.