U Beču održana konferencija posvećena jačanju vanjskopolitičke pozicije BiH i ulozi dijaspore
Na panelima su učestvovali austrijski političari bosanskohercegovačkog porijekla Bedrana Ribo, Admir Mehmedović i Mehmemed Alajbeg, potpredsjednik Skupštine Bijeljina Mustafa Gradaščević, direktor Centra za geopolitička istraživanja i doktorant na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu Admir Lisica, doktorant na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu i advokat Ermin Veličanin, te Damir Saračević i Muamer Džanković predsjednici organizacija Consilium Bosniacum i Bosniakischer Verein Osterreich – BNF, suorganizatora na ovom projektu.
Admir Lisica je naglasio da postoji značajan broj dijaspornih zajednica koje su aktivno doprinosile jačanju vanjskopolitičke pozicije država porijekla poput irske, armenske, turske, grčke i drugih.
Također, naglasio je kako političari bh. porijekla u Austriji mogu doprinijeti obnavljanju i jačanju odnosa Austrije i Bosne i Hercegovine, koje su tradicionalno prijateljske države, o čemu svjedoči doprinos nekadašnjeg ministra vanjskih poslova Austrije Aloisa Mocka za Bosnu i Hercegovinu tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu.
Ribo i Mehmedović su prezentirali vlastita iskustva u kontekstu lobiranja za podršku Rezoluciji o Genocidu u Srebrenici, koja je usvojena u Parlamentu Republike Austrije uprkos različitim destrukcijama. Saračević je naglasio da se upravo na tom primjeru može vidjeti kakav utjecaj može imati politički aktivna dijaspora na određene važnje procese. Džanković je u kraćem obraćanju istakao kako se kroz ovakve diskusije koje iniciraju organizacije u Bosni i Hercegovini jača veza između dijaspore i domovine, što je ključno u kontekstu poboljšanja zajedničke borbe za Bosnu i Hercegovinu na vanjskopolitičkom planu.
Gradaščević i Veličanin su posebno posvetili pažnju potencijalnom doprinosu dijaspore u pogledu jačanja područja istočne Bosne i bh. entiteta Republika Srpska, posebno u kontekstu političke participacije i inostranog lobiranja. Oni su istakli da dijaspora treba biti uključena u sve segmente vezane za Bosnu i Hercegovinu, kako na političkom, lobističkom, ali i ekonomskom planu.
Alajbeg je u konačnici naglasio da dijaspora može biti motor za inovacije i napredak u ekonomskom, inovativnom, te političkom planu. Istakao je kako je važno da mladi iz Austrije koji imaju bh. porijeklo budu posvećeni političkim procesima kako u Austriji, tako u Bosni i Hercegovini, dodajući da je to nužnost u ovako složenim geopolitičkim odnosima u svijetu. Projekat je podržan od Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica.