Prethodna zaraza koronavirusom pružit će manje zaštite od novog soja
Studije su također otkrile da je nova varijanta jača i da se lakše veže za ljudske ćelije. To objašnjava zašto se novi soj širi za oko 50 posto brže od prethodnih verzija, rekao je vodeći južnoafrički epidemiolog Salim Abdool Karim.
Južnoafrički stručnjaci za genomiku identificirali su varijantu 501Y.V2 krajem prošle godine, koja je bila glavni pokretač drugog vala zaraze Covid-19.
To je jedna od nekoliko novih varijanti pronađenih posljednjih mjeseci, uključujući i one koje su prvi put otkrivene u Engleskoj i Brazilu, a za koje naučnici vjeruju da ubrzavaju širenje koronavirusa.
"Studije rekonvalescentnog seruma upućuju da su prirodna antitijela manje efikasna", rekao je Abdool Karim, dodajući da trenutni podaci sugerišu da nova varijanta nije ozbiljnija.
Britanski naučnici i političari izrazili su zabrinutost da bi vakcine koje se trenutno koriste ili su u razvoju mogle biti manje efikasne protiv ove varijante.
Naučnici koji su u ponedjeljak govorili na virtualnom panelu rekli su da još uvijek nema jasnog odgovora na to pitanje i da se studije nastavljaju.
"Imamo razloga za zabrinutost jer je virus pronašao način da "pobjegne" od prethodnih antitijela. Svijet je podcijenio ovaj virus koji može evoluirati", kazao je.
Ranije su južnoafrički istraživači rekli da, s obzirom da vakcine indukuju širok imunološki odgovor, malo je vjerojatno da će mutacije ove varijante u potpunosti negirati njihov učinak.
Istraživači su u ponedjeljak ponovili taj pojam.
"Naš imunološki sistem je izuzetno pametan. Možda će doći do nadoknade putem imunološkog sistema koji omogućavaju da vakcine i dalje djeluju“, istakao je.
Varijanta 501Y.V2 proširila se na države u Evropi, Aziji i Americi, kao i nekoliko drugih afričkih zemalja, zbog čega su neke države uvele ograničenja na putovanja iz i u Južne Afrike.