Austrijski "Standard": Hrvatska nema pravne opcije za reviziju haške presude
Na početku teksta opisuje se kako su se u Mostaru i Zagrebu palili lampioni u čast Praljka, koji se otrovao u haškoj sudnici nakon što mu je potvrđena kazna zatvora od 20 godina.
"Standard" konstatuje da se "po reakcijama hrvatskih nacionalista na Praljkovu smrt može pogrešno zaključiti da dotični nije ratni zločinac nego svetac".
"Svoje pretvaranje u ikonu Praljak je očito planirao", te je računao da će njegovo samoubistvo imati političke posljedice, navodi list.
Jedna od njih je da hrvatska Vlada, kako piše "Standard", odbija prihvatiti presudu hercegovačkoj šestorki, iako je do sada presude iz Haga poštovala.
Ističe se i da je premijer Andrej Plenković, inače "više umjeren nego konzervativno-nacionalistički političar", počeo govoriti o nepravednoj presudi te najavio "pravne i političke korake", iako i sam zna da ne može ništa učiniti, prenosi hrvatski Indeks.hr.
To je za "Standard" potvrdio i portparol Haškog suda, koji naglašava da su sve pravne mogućnosti iscrpljene.
U Hrvatskoj se može čuti malo racionalnih glasova oko presude hercegovačkoj šestorki, a među njima su bivši predsjednik Ivo Josipović i bivši ministar spoljnih poslova Vesna Pusić, navodi austrijski list.
Glasniji su, ipak, političari koje su od presude napravili veliko nacionalno pitanje, poput predsjednika Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović, koja "već sada skuplja glasove nacionalista za reizbor 2019. godine".
"Ona je Praljka hvalila i prije presude i protivno činjenicama ustvrdila da Hrvatska nije bila agresor u BiH. Tome se pridružio i Plenković, koji je suprotno istini izjavio da Srbija nije osuđena za udruženi zločinački poduhvat u Hagu", piše bečki list.
Kao najskandalozniju izjavu "Standard" izdvaja onu predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića, vođe "vrlo nacionalističke stranke", koji je rekao da je presuda "zločin protiv svih predstavnika hrvatskog naroda u BiH".
"Čović je eksponent politike koja nikad nije odustala od projekta Herceg-Bosne, čisto hrvatskog entiteta u BiH, koji je sada osuđen u Hagu", zaključuje "Standard".
Austrijski list podsjeća i da su vojnici Hrvatske vojske ratovali u BiH kao podrška HVO-u te da na 111 godina zatvora osuđena hercegovačka šestorka nisu bili vrhovna instanca Herceg-Bosne nego je to bio prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman te njegov ministar odbrane Gojko Šušak.
"Presuda je zapravo pozitivna za Hrvatsku", piše ""Standard", "jer nudi potencijal za suočavanje sa prošlošću".