Ćuprija razdora: Hoće li otvaranje mosta u Mitrovici izazvati haos na Kosovu?
Most je bio zatvoren za promet vozila više od desetljeća, a Srbi su ga u više navrata barikadirali od 2011., tvrdeći da ako Albanci mogu slobodno putovati preko njega do svog dijela grada na sjevernom Kosovu, protiv njih slijedi "etničko čišćenje" .
Mitrovica je podijeljena na sjever kojim dominiraju Srbi i jug kojim dominiraju Albanci, a te se dvije strane rijetko miješaju.
Most je trenutno otvoren za komercijalni i pješački promet, iako je lokalno vijeće Mitrovice prošle godine odlučilo da bi trebao biti u potpunosti dostupan za sva pa i lična vozila.
No, ovaj je prijedlog doveo u nezgodnu situaciju zapadne sile koje se boje obnove međunacionalnog sukoba u slučaju slobodnog kretanja vozila preko mosta.
Kurti je rekao da su sloboda kretanja, vladavina prava te mir i sigurnost glavni razlozi zašto želi potpuno otvoriti most.
"Otvaranje mosta nije protiv nikoga, a pogotovo ne protiv naših partnera. Kosovo je normalna država i njeni mostovi također trebaju biti normalni - što znači otvoreni", rekao je Kurti na sjednici vlade.
Mitrovicu dijeli most na rijeci Ibar. Prošle sedmice Srbi na sjevernom Kosovu prosvjedovali su protiv otvaranja mosta za koji kažu da ih štiti od etničkog čišćenja. Srbijanska vlada također je pozvala da most ostane zatvoren.
Kosovske mirovne snage pod vodstvom NATO-a, poznate kao KFOR, pozvale su Prištinu da se suzdrži od jednostranih koraka koji bi "mogli rasplamsati napetosti".
Od prošlogodišnjih nemira u sjevernoj Mitrovici, snage KFOR-a povećale su svoj broj i opremu duž kosovsko-srpske granice, uključujući most u Mitrovici.
Prošle sedmice je pet zapadnih sila - SAD, Britanija, Francuska, Njemačka i Italija - pozvalo Kosovo da trenutno ne otvara most.
Američki State Department saopćio je kako je su pozvali kosovsku vladu da se "vrati bliskoj i konstruktivnoj suradnji sa Sjedinjenim Američkim Državama i drugim međunarodnim partnerima".
"Otvaranje mosta za promet vozila sada povećava potencijal za nasilje i ugrožava lokalno stanovništvo kao i trupe KFOR-a - uključujući Amerikance koji rade na podršci miru i sigurnosti na Kosovu", saopćio je Washington.
Odnosi između Kosova i Srbije i dalje su zategnuti, a 13 godina pregovora o normalizaciji uz posredovanje EU nisu uspjeli postići napredak, posebno nakon obračuna srpskih naoružanih napadača i kosovske policije u septembru prošle godine.
Europska unija i SAD pozivaju obje strane na provedbu dogovora koje su srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić i Kurti postigli u februaru i martu prošle godine.