Dogovor s EU
4

Hrvatska 15. juna ukida roaming za svoje građane

Klix.ba
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) saopćila je kako će od četvrtka, 15. juna, cijene usluga roaminga biti jednake domaćim cijenama.

Odluka je donesena kao rezultat višemjesečnih pregovora i dogovora, a u službenom listu Evropske unije je objavljena Uredba Evropskog parlamenta i Vijeća kojom su izmijenjena dosadašnja pravila veleprodajna tržišta roaminga te su se stekli svi preduvjeti da cijene usluga u roamingu (govorne i SMS usluge te prijenos podataka) od 15. juna budu jednake domaćim cijenama.

"Temeljem dogovora, određene su najviše veleprodajne naknade za SMS poruke, glasovne pozive te za podatkovni saobraćaj. Svrha najviših veleprodajnih naknada propisanih Uredbom je nadoknada troškova operatora prilikom pružanja veleprodajnih roaming usluga kako se troškovi ne bi negativno odrazili na cijene usluga na domaćem tržištu", saopćeno je iz HAKOM-a.

Dodaju kako se od 15. juna počinje primjenjivati roaming uredba tzv. RLAH ("u roamingu kao kod kuće", eng. Roam Like At Home) kojom se cijene u roamingu određuju na osnovu nacionalnih cijena. Navedena regulacija se odnosi na usluge u roamingu u zemljama EU/EEA.

Za pozive koji započinju i završavaju u EU/EEA, zemljama (Austrija, Belgija, Bugarska, Cipar, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Island, Irska, Italija, Latvija, Lihtenštajn, Litva, Luksemburg, Malta, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska, Ujedinjeno Kraljevstvo) u skladu sa novom regulacijom, operatori će moći primjenjivati cijene iz nacionalne tarife koju koristite. Navedeno znači da će svaki korisnik koji se nalazi u roamingu (u gore navedenim zemljama) plaćati usluge u skladu s tarifom koju je ugovorio sa svojim operatorom za domaći promet.

Međutim, kod pristupa internetu u roamingu, a kako bi se spriječile moguće zloupotrebe, postoji mogućnost ograničavanja korištenja prijenosa podataka po domaćim cijenama. Ta ograničenja ovise o korisnikovoj tarifi, a svaki operator ima obavezu obavijestiti korisnika o količini koja se može iskoristiti u roamingu. Preko tog limita operator ima pravo naplatiti dodatnu roaming naknadu za prijenos podataka. Korisnik će biti obaviješten o tome je li njegova tarifa podliježe limitu potrošnje i koliki mu je taj limit.

"Cijene međunarodnih poziva iz matične zemlje prema drugim zemljama, uključujući EU/EEA, nisu regulirane i naplaćuju se u skladu s poslovnom odlukom operatora te iste moraju biti navedene u cjeniku operatora kojeg koristite. Vaša komunikacija (telefonski pozivi, SMS, podatkovni saobraćaj) koju obavljate iz druge EU/EEA zemlje bit će pokrivena Vašim domaćim paketom: minute, SMS-ovi i GB koje trošite u inozemstvu bit će naplaćeni ili oduzeti od volumena Vašeg domaćeg tarifnog plana kao da ste doma (u zemlji u kojoj živite, radite ili studirate). Koristite li svoj mobilni telefon dok periodično putujete unutar EU/EEA ili ga koristite u zemlji u kojoj živite biti će sasvim isto. Koristit ćete roaming usluge kao da ste doma (Roam like at home)", navode u HAKOM-u.

Ako putujete unutar EU/EEA nakon 15. juna, dolazni pozivi su besplatni – isto kao i u matičnoj zemlji.