Posjeta Srbiji
83

Iz Moskve s ljubavlju ili ipak ne: Kakvu bi poruku Lavrov mogao prenijeti Vučiću i šta je s BiH

V. K.
Lavrov i Vučić tokom jednog od ranijih susreta (Foto: EPA-EFE)
Lavrov i Vučić tokom jednog od ranijih susreta (Foto: EPA-EFE)
Ruski šef diplomatije Sergej Lavrov najavio je posjetu Srbiji početkom juna, a pored Lavrova u susjednu državu u narednom periodu trebali bi doći i nekoliko zapadnih zvaničnika koji bi s Aleksandrom Vučićem trebali razgovarati o brojnim pitanjima uključujući i stav Srbije o Ukrajini.
Novi dolasci zapadnih, ali i ruskih zvaničnika u Srbiju još su jedan pokazatelj kako će i jedna i druga strana u narednom periodu nastojati stvoriti dodatni pritisak na Srbiju u kontekstu situacije u Ukrajini i stava Srbije o ovom sukobu.

Iako je kroz Generalnu skupštinu UN-a Srbija osudila rusku agresiju na Ukrajinu, zvanični Beograd i dalje je ostao pri stavu kako ne namjerava uvoditi sankcije Srbiji što je politika koja sve više smeta zapadnim zvaničnicima naročito ukoliko se uzme u obzir evropski put Srbije.

U razgovoru za Klix.ba analitičar Aleksandar Popov ističe kako nije slučajno što će veliki broj zvaničnika baš u ovom periodu doći u posjetu Srbiji.

"Srbija se trenutno nalazi u veoma delikatnoj poziciji jer se na nju vrši pritisak s obje strane da se opredijeli. Svaka od tih strana navija da se opredijeli za njenu stranu. To nije slučajno jer je Srbija najveća zemlja Zapadnog Balkana i regiona koji je moguće potencijalno žarište nekog od sukoba i zbog toga što je jedina evropska zemlja koja nije uvela Rusiji sankcije", navodi Popov na početku razgovora.

Vučić i dalje nastoji balansirati između Istoka i Zapada (Foto: EPA-EFE)
Vučić i dalje nastoji balansirati između Istoka i Zapada (Foto: EPA-EFE)

Iako Srbija pokušava zastupati političku neutralnost u kontekstu odnosa Zapad-Rusija, Popov smatra kako taj stav sve manje ima smisla.

"Ambasador SAD-a Christopher Hill prije nekoliko dana je eksplicitno rekao da Srbija ne može ostati na pola puta i da se mora jasno opredijeliti, a to bi trebalo biti prema Zapadu gdje ona objektivno pripada jer je od 2013. godine na putu prema EU. Srbija pokušava zastupati političku i vojnu neutralnost. Što se tiče vojne neutralnosti to nije sporno, ali u ovom trenutku ta politička neutralnost ne drži vodu. Strateški pravac koji je Srbija zauzela jeste put prema EU", rekao je Popov.

Dolazak Lavrova u Srbiju također se može posmatrati i kroz pregovore koje Srbija vodi s Ruskom Federacijom u vezi novog gasnog aranžmana što je pitanje koje bi Rusija mogla iskoristiti kako bi dodatno vezala Srbiju za sebe.

"Sutra Vučić treba pregovarati oko gasnog aranžmana s Putinom. Za sada su stigli ukori iz Rusije, naročito Marije Zaharove.. Moguće je da će Rusija ucjeniti Srbiju jednokratnim aranžmanima te će tako testirati opredjeljenje. Posjeta Lavrova bit će upozoravajuća i tu će stići krajnje upozorenje šta će se desiti ako Srbija okrene leđa Rusiji. Rusija neće tretirati Srbiju kao neprijateljsku zemlju već kao izdajnika, nekoga ko je zabio nož u leđa", pojašnjava analitičar.

Iako je prema pisanju beogradskih Novosti Lavrov u okviru posjete dolaska na Balkan trebao stići u posjetu Bosni i Hercegovinu, ova posjeta je otkazana zbog toga što je BiH, bar formalno, uvela sankcije Ruskoj Federaciji.

Hoće li Rusija ucjenjivati Srbiju gasnim aranžmanom? (Foto: EPA-EFE)
Hoće li Rusija ucjenjivati Srbiju gasnim aranžmanom? (Foto: EPA-EFE)

Komentirajući odnos Rusije prema BiH, Popov se osvrnuo i na izjave ruskog ambasadora u Bosni i Hercegovini te je naglasio kako su njegove prijetnje krajnje nediplomatske.

"Ruski ambasador bio je krajnje neodmjeren u prijetnjama. Njegove izjave ne samo da su bile nediplomatske već su i jedna vrsta bezobrazluka", jasan je Popov.

Na kraju razgovora, pojasnio je kako za Srbiju, ali i za Vučića ne bi bilo dobro kada bi se na sastanku s Lavrovom pokrenula tema Bosne i Hercegovine.

"Ne vjerujem da će BiH biti tema razgovora. Ako bi Lavrov pokušao otvoriti tu temu, mislim da bi to komplikovalo situaciju Srbije da otvara još jednu priču osim odnosa koji se tiču Zapada i Rusije. Samo još treba da se otvara i priča o BiH. Ne bi bilo poželjno za Vučića da se otvara tema BiH i da o tome razgovaraju dvije zemlje kao što su Srbija i Ruska Federacija", zaključio je na kraju razgovora za Klix.ba Aleksandar Popov.