Na skupu u Beogradu umalo došlo do tuče između pristalica Milana Nedića i DS-a i LDP-a
Skup su organizovali članovi slabije poznatih organizacija "Srpski carostavnik" i "Srbska akcija", koji su palili svijeće i držali govore o Nediću, a kontraskupove su predvodile beogradske organizacije DS i LDP i poneki ljevičarski pokreti, uz povike –fašisti, nećete proći, te bando crvena, prenosi RTS.
Skup je održan na mjestu na kojem je, prema zvaničnoj historiografiji, Nedić izvršio samoubistvo, ili je ubijen, kako vjeruju oni koji ga nazivaju "srpskom majkom" za vrijeme okupacije.
Policija štiti mlade fašiste čije su babe i dede bili u partizanima!
— Ne davimo Beograd (@nedavimobgd) February 4, 2018
Stop rehabilitaciji Nedića!#NAŠgrad #NećeProći pic.twitter.com/fYimT0DqPa
Skup je osiguravala policija čiji su pripadnici napravili živi zid, a kada su pojedinci uspjeli da se provuku kroz njega, intervenisali su i spriječili moguću tuču.
Jedan od organizatora Marko Dimitrijević rekao je novinarima da su njihovi oponenti vještački pokušali da naprave skandal.
"Oni su politikanti, koji su tu došli zbog predizborne kampanje", tvrdi Dimitrijević i dodaje da se "ranije nisu bavili tom temom".
U prilog tome je podsjetio da je za vrijeme vlade Vojislava Košutnice, u kojoj je DS imala devet ministara, među portretima svih premijera Srbije centralno mjesto zauzimao portret Milana Nedića.
"Njima to tada nije smetalo, bili su ravnodušni jer je njihova idelogija moć i novac. Kada su bili na vlasti njih ta tematika nije zanimala. Sve to rade zbog predizborne kampanje", zaključio je Dimitrijević.
Funkcioner Demokratske stranke Balša Božović kaže da su "nenacistički i neofašistički" pokreti prošle godine stidljivo odali spomen Nediću, a da su ove godine ohrabreni, jer vlast u Srbiji nije primijenila zakon koji izričito zabranjuje bilo kakve neofašističke skupove.
Podsjetio je i da su na današnji dan neonacisti ubili glumca Dragana Maksimovića, a da do danas niko nije osuđen, niti kažnjen.
U Višem sudu u Beogradu vodi se proces u kojem nasljednici Nedića traže da se on rehabilituje. Posljednje ročište bilo je 23. januara ove godine, a naredno je zakazano za 26. mart.
Zahtjevom za rehabilitaciju nasljednici traže i da im se vrati njegova imovina.
Nedićevi potomci traže od suda da poništi Uredbu Vlade FNRJ, kojom je Milan Nedić proglašen za narodnog neprijatelja i na osnovu koje su mu oduzeta građanska i imovinska prava, odnosno da ga rehabilituje.
Postupak po zahtjevu za rehabilitaciju izazvao je negodovanja u srpskoj javnosti, koja uglavnom smatra da je Nedić zločinac i kolaboracionista i da sud treba da odbije njegovu rehabilitaciju.