Najavio "teške dane"
71

Premijer Srbije o sankcijama: Sužen nam je manevarski prostor, danas se sastajemo sa Amerikancima

Piše: B. H.
Miloš Vučević (Foto: EPA-EFE)
Miloš Vučević (Foto: EPA-EFE)
Premijer Srbije Miloš Vučević poručio je danas da uvođenjem američkih sankcija NIS-u neće biti ugroženo snabdijevanje niti privrede, niti građana i dodao da situacija nije laka, ali da će rukovodstvo Srbije razgovarati i sa Amerikancima, ali i sa Rusima kako bi se pronašlo rješenje za izlazak iz te situacije.

"Teški su dani za državno rukovodstvo, za predsjednika Republike, za Vladu, a za građane ne bi trebalo ništa i neće se ništa mijenjati u odnosu na redovno funkcionisanje. Nastavlja se uredno snabdijevanje energentima, ne samo naftom, dizelom, benzinom, svakako i prirodnim gasom i građanstvo i privreda će imati dovoljne količine", kazao je Vučević na RTS.

Kako je rekao, to je ujedno i najvažnija poruka građanima Srbije koju je uputio juče predsjednik Aleksandar Vučić uz to, kako je dodao, da je najavio da će Srbija uz velike izazove koji je očekuju i teške dane, naći rješenje i izaći iz ove situacije.

"Nismo to htjeli, nismo tome ni na koji način doprinijeli. Srbija nijednim svojim aktom nije izazvala ove sankcije, odnosno da i NIS bude obuhvaćen ovim sankcijama", istakao je Vučević.

Vučević je dodao da američkim sankcijama nije samo NIS obuhvaćen, već nekoliko stotina kompanija, pojedinaca, banaka, osiguravajućih kuća, odnosno svi oni koji su na neki način uključeni u energetiku Ruske Federacije.

Vučević navodi da će rukovodstvo Srbije u narednim satima i danima dobijati i dodatna pojašnjenja od Amerikanaca, i ističe da je tu bitan svaki zarez, svaka tačka, svaka riječ, rečenica kako ne bi bilo proizvoljnog tumačenja.

Ističe da mora da se dobije potpuna sinhronizacija svih onih postupaka koje država Srbija mora da sprovede u narednih 45 dana kako bi, kako kaže, "spasili ne samo NIS, već i sačuvali državu".

Kako je naveo, dok traju razgovori sa Amerikancima, u smislu preciziranja šta sve paket sankcija znači, istovremeno se mora voditi dijalog, kako navodi, sa Rusima da bi se pronašao najbolji način da se ova situacija prevaziđe.

Vučević je, navodeći da se za 10 dana mijenja administracija u Washingtonu, kazao da se ove sankcije uvode "u predvečerje odlazeće administracije" i dodaje da se očekuju i razgovori sa predstavnicima novog predsjednika Donalda Trampa.

Vučević navodi da je manevarski prostor Srbije sužen, a da su crvene linije države te da Srbija ne smije da bude moneta za potkusurivanje velikih sila.

"Mi prosto moramo da se sklonimo sa tog stola i da izbjegnemo da smo uopšte u nekim velikim geopolitičkim razmiricama. Što nije lako u ovim geopolitičkim okolnostima, ali mi poštujući i jedne i druge i treće i pete, moramo i vodimo isključivo interese o Srbiji i našim građanima", istakao je Vučević.

Vučević je naveo i da je još mnogo nepoznatih u jednačini, ali da smatra da će, iako rok nije dugačak, biti dovoljan da sa smirenošću, odgovornošću i državničkim postupanjem nađu rješenje za ovu situaciju.

Vučić i članovi Vlade Srbije danas će u Beogradu razgovarati sa zamjenikom američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Richardom Vermom, a Vučević kaže da je dobro što se taj sastanak održava sada i dodaje da će energetika biti svakako jedna od tema.

Navodeći da je šira američka delegacija u posjeti regionu, Vučević kaže da će jedna od tema na današnjem sastanku biti i strateški dijalog.

  • Tu je opet energetika dominantna tema, ali ne samo energetika, sveukupno bilateralni politički odnosi, ali i ekonomski, energetski, bezbjednosni. Biće mnogo tema otvorenih, a jedna od tema je svakako pojašnjenje ili razgovor i oko NIS-a - kazao je on.

Kazao je da Srbija ni na koji način nije doprinijela da NIS bude pod sankcijama i istakao da je to velika geopolitička igra između velikih supersila.

Podsjećamo, ministarstvo finansija SAD-a objavilo je jučer da uvodi sankcije brojnim kompanijama u Rusiji, ali i šire. Među sankcioniranim je i NIS AD Novi Sad, koji je od 2008. godine u vlasništvu ruskog Gazproma.

Pored NIS-a, sankcionirane su i podružnice Gazproma u Kazahstanu, Kirgistanu, Luksemburgu i Tadžikistanu. Odluke o sankcijama u skladu su s američkom politikom ciljanja ruske ekonomije nakon ilegalne aneksije Krima i rata protiv Ukrajine.