SAD će Izraelu prodati oružje vrijedno milijarde dolara, čak 50 borbenih aviona F-15
Odluka je donesena pod velikim pritiskom Bidenove administracije, nakon što su zakonodavci mjesecima blokirali prodaju, piše Washington Post.
Eric Harris, direktor za komunikacije Senatskog odbora za vanjske poslove, rekao je da su sva pitanja i zabrinutosti koje je predsjedavajući Cardin imao riješeni kroz stalne konsultacije s administracijom, što je dovelo do odobrenja prodaje. Meeks je za Washington Post izjavio da je bio u bliskom kontaktu s Bijelom kućom i pozivao na pritisak na Izrael zbog humanitarnih napora i civilnih žrtava. Također je napomenuo da se F-15 avioni neće isporučivati još godinama.
Uredi nijednog od zakonodavaca nisu odmah odgovorili na zahtjeve za komentar.
Biden se suočava s rastućim pritiskom članova vlastite Demokratske stranke zbog svoje stalne podrške Izraelu usred osmomjesečnog sukoba u Gazi. Ovaj sukob je rezultirao smrću preko 37.000 Palestinaca i raseljenjem gotovo cijele populacije od 2,3 miliona ljudi. Biden je pritisnuo obje strane u sukobu da postignu primirje, ali podrška Izraelu i dalje izaziva kontroverze među Demokratama.
Mnogi članovi Demokratske stranke zahtijevaju veću pažnju na humanitarne aspekte sukoba i kritikuju Bidenovu administraciju zbog nedovoljnog pritiska na Izrael. Meeks i Cardin su se suočili s ovim pritiscima, ali su na kraju odlučili podržati prodaju oružja nakon što su njihovi zahtjevi i zabrinutosti bili adresirani od strane Bijele kuće.
Ova odluka će sigurno imati dugoročne posljedice na politiku SAD-a prema Bliskom istoku, ali i na unutrašnju politiku Demokratske stranke, gdje se sve više članova protivi nekritičkoj podršci Izraelu. U narednim mjesecima, očekuje se daljnja debata o ovoj kontroverznoj prodaji oružja i njenim posljedicama.