Sporna izjava o Mladiću
110

Adnan Delić kritikovao Schmidta: Da li bi izjednačio Adenauera s Hitlerom?

N. Ž.
Adnan Delić (Foto: I. L./Klix.ba)
Adnan Delić (Foto: I. L./Klix.ba)
Ministar rada i socijalne politike Federacije BiH Adnan Delić reagovao je na izjavu visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta, koji je izjednačio Aliju Izetbegovića i osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića.

Na početku objave, Delić kaže kako bi ovo gostovanje "moglo pokrenuti mnoga pitanja koja čekaju na rješavanje već skoro trideset godina", referirajući se konkretno na Schmidtovo sporno poređenje.

"U kontekstu izučavanja recentne historije Bosne i Hercegovine, odnosno agresije na našu zemlju, Schmidt je kazao kako djeca trebaju sama donositi vlastite sudove i da ne treba mi da im to serviramo u udžbenicima. To bi možda imalo smisla u nekom apstraktnom kontekstu, ali u našem realnom, bolnom iskustvu, to zvuči apsurdno", kaže Delić.

Dalje je rekao kako Schmidtova izjava otvara put ka potencijalno opasnim narativima, posebno unutar sistema obrazovanja, na koji se visoki predstavnik i referirao u ovom dijelu gostovanja.

"Da li to znači da djecu trebamo učiti da izjednače onoga ko je branio svoj dom, narod i domovinu s onima koji su ih htjeli uništiti? Jer, realno, bili smo jedan narod do trenutka kada agresija nije postala sredstvo podjele, etničkog čišćenja i konačno genocida. Kako objasniti djeci da neko ko je branio svoju zemlju može biti stavljen u isti koš s onima koji su genocidom i nasiljem htjeli da nas izbrišu? Šta im poručujemo ako im kažemo da je sud njihove dječje percepcije jednak historijskim činjenicama", pita se federalni ministar rada i socijalne politike.

Delić je također podsjetio da Schmidt dolazi iz Njemačke, gdje se "historija ne ostavlja na volju ličnim sudovima", te da se piše "naosnovu činjenica i izvještaja savremenika, svjedoka tih događaja."

"Njemačka, iz koje dolazi Kristijan Šmit, poznata je po tome da ne ostavlja prostor za relativizaciju povijesnih događaja. Da li bi oni dopustili da se izjednače zločinci poput Adolfa Hitlera s državnicima poput Otta von Bismarcka, Konrada Adenauera ili Willyja Brandta, koji su gradili i obnavljali društvo? Ne, jer činjenice su nesporne. Možemo se slagati ili ne slagati s njima, ali ih ne možemo negirati", saopštio je.

Dalje ističe razlike između BiH i Njemačke, rekavši kako se u našoj zemlji negira genocid i izjednačavaju agresori i žrtve.

"Njemačka, na primjer, nikada nije izjednačila Hitlera s ličnostima koje su izgradile modernu Njemačku. Njihova prošlost je jasno podijeljena – oni koji su činili zločine tretiraju se kao zločinci, a oni koji su gradili budućnost zemlje uživaju zasluženo poštovanje", poručio je Delić.

Kaže i da su jasne razlike između BiH i Njemačke, a posebno je istakao da Njemačka "nikada nije dopustila da zločinci budu izjednačeni s onima koji su gradili društvo."

"Bosna i Hercegovina zaslužuje da njenu historiju pišu oni koji su prošli kroz najteže trenutke naše prošlosti, da povijesne ličnosti poput Alije Izetbegovića budu tretirane s poštovanjem koje zaslužuju, dok zločinci moraju biti upamćeni po zlu koje su nanijeli", poručio je Delić.

Za kraj je istakao da je to "lekcija koju dugujemo budućim generacijama", te da je to "pravda koju BiH duguju Evropa i svijet."