Afganistanski zdravstveni sistem pred kolapsom: Širi se šest bolesti, lijekova sve manje
Zemlja prolazi kroz sve veću humanitarnu krizu otkako su talibani preuzeli vlast u augustu - sve je više gladnih, ekonomski kolaps je sve izvjesniji, mnogi medicinski radnici mjesecima nisu plaćeni, a zdravstvenim ustanovama nedostaju čak i najosnovniji lijekovi i druge stvari neophodne za liječenje pacijenata.
Ljekar Paul Spiegel, sa Univerziteta Johns Hopkins, rekao je kako je unutar pedosedmične posjete ovoj zemlji prošao kroz bolnice koje brinu o najugroženijima: "Nisu imali gorivo, lijekove, sredstva za higijenu, pa čak ni mnoge druge osnovne stvari".
Spiegel je pozvao zapadne zemlje da reaguju kako bi se spriječila veća katastrofa u zdravstvu.
"Stvarno je loše i bit će mnogo gore. Postoji šest simultanih izbijanja bolesti: kolera, masovna epidemija malih boginja, dječija paraliza, malarija i denga groznica, a sve to se dešava uz krizu povezanu s pandemijom koronavirusa", rekao je za The Guardian.
Ispričao je i kako veći broj bolnica ne radi, a one koje rade nemaju dovoljno kisika za pacijente koji imaju koronavirus. Dodao je kako je glavna bolnica u Kabulu na koljenima.
"Niko od osoblja nije primio platu mjesecima, a većina i dalje dolazi na posao. Lijekova gotovo nikako nema, a građani sijeku stabla iz dvorišta kako bi se ugrijali. Situacija je vrlo loša u Kabulu, a van njega je znatno gora. Postoji bolnica u Sarobiju u kojoj nema dovoljno vode i sapuna za higijenske protokole.
Na koncu je ponovio kako zapadne zemlje trebaju promijeniti pristup situaciji: "Razumijem zabrinutost zbog talibana, ali važno je prihvatiti realnost - mnogo ljudi će umrijeti zbog njih".