Alicia Kearns imenovana za predsjednicu Odbora za vanjske poslove Velike Britanije
Kearns je inicirala i niz rasprava u Britanskom parlamentu o stanju u BiH, a ostala je upamćena po izuzetno energičnim nastupima te pozivima na jačanje aktivnosti Velike Britanije u BiH.
"26 godina smo slušali nacionalizam koji je doveo do krvoprolića. Ubijeno je više od 8.000 ljudi, žene su silovane i poginulo je 57 britanskih vojnika. Pokušaj istrebljenja Bošnjaka se ne smije ponoviti. Izgubljeni životi se ne smiju zaboraviti. Diplomatija mora napraviti razliku. Velika Britanija i ovaj zakonodavni dom mogu spriječiti da se ponovi historija. Moramo se boriti za mir", rekla je.
Poručila je da se mora djelovati prema članu Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjedniku SNSD-a Miloradu Dodiku.
"Dodik u posljednjih nekoliko mjeseci vrši pritisak na Dejtonski mirovni sporazum. On ima zadatak da štiti Ustav i uvijek je negirao Ured visokog predstavnika (OHR) i Ujedinjene nacije. Prijeti da će se povući iz državnih institucija, vojske i pravosuđa, militarizira policiju. Treba ga zaustaviti u njegovoj sramnoj kampanji negiranja genocida", ocijenila je Kearns na sjednici u decembru 2021. godine.
Dolaskom Liz Truss na funkciju premijerke, te imenovanjem Jamesa Cleverlyja za šefa britanske diplomatije, Kearns je također dobila funkciju predsjednice Odbora za vanjske poslove Velike Britanije.
Kearns je na ovu funkciju predložilo 15 članova Konzervativne partije, ali i pet članova drugih stranaka u Velikoj Britaniji te je samim tim njena kandidatura ocijenjena kao najuspješnija.
"Kao predsjedavajuća svestranačkog odbora za BiH, promijenilu smo politiku Velike Britanije, osigurali sankcije za srpske secesioniste, povećali broj vojnika na strateškim lokacijama i poslali stručnjake za kontradezinformacije u Sarajevo. Lako je prepoznati probleme, ali uvijek ću se truditi da se fokusiram na nuđenje rješenja", rekla je Kearns uoči kandidature.