Pesimistična predviđanja
43

Američki general upozorio da bi u Afganistanu uskoro mogao izbiti građanski rat

S. M.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Talibanski borci u nedjelju su duboko napredovali u posljednju zadržanu provinciju Panjshir. Visokorangirani američki general upozorio da se Afganistan suočava sa širim građanskim ratom koji bi stvorio plodno tlo za oživljavanje terorizma.

Nakon što su prošlog mjeseca munjevito razbili afganistansku vojsku i proslave kada su u ponedjeljak izašle posljednje američke trupe nakon 20 godina rata talibani pokušavaju slomiti snage otpora koje brane planinsku dolinu Panjshir.

Talibani, koji su ušli u Kabul prije tri sedmice brzinom za koju analitičari kažu da je iznenadila čak i tvrdokorne islamiste, tek trebaju finalizirati uspostavljanje novog režima.

Ipak, američki general Mark Milley zapitao se mogu li oni konsolidirati vlast dok pokušavaju nakon gerilske borbe formirati državnu vladu, što je izazovan zadatak.

"Mislim da postoji velika vjerovatnoća šireg građanskog rata", rekao je Milley, predsjedavajući Zajedničkog načelnika štaba, u sumornoj procjeni.

"To će onda opet dovesti do uslova koji bi, u stvari, mogli dovesti do ponovnog uspostavljanja Al-Qaide ili rasta ISIL-a (grupe Islamske države)", dodao je.

Novi vladari Afganistana obećali su da će biti susretljiviji nego za vrijeme svog prvog mandata na vlasti, koji je također došao nakon godina sukoba, prvo sovjetske invazije 1979. godine, a zatim i krvavog građanskog rata.

Obećali su "inkluzivniju" vladu koja predstavlja složeni etnički sastav Afganistana iako je malo vjerovatno da će žene biti uključene istu.

Ipak, čini se da rijetki u Panjshiru, krševitoj dolini sjeverno od Kabula koja se gotovo desetljeće držala protiv okupacije Sovjetskog Saveza, a također i prve vladavine Talibana od 1996. do 2001., vjeruju svojim obećanjima.

"Humanitarna kriza"

Zvaničnik talibana Bilal Karimi u nedjelju je izvijestio o teškim sukobima u Panjshiru, a dok borci otpora ističu da odoljevaju napadima islamista, analitičari su upozorili da su u problemu.

Italijanska agencija za pomoć Emergency je saopćila da su talibanske snage stigle do sela Anabah u Panjširu, gdje vode hirurški centar.

"Mnogi ljudi su proteklih dana pobjegli iz lokalnih sela", navodi se u njihovom saopćenju , dodajući da nastavlja pružati medicinske usluge i liječiti "mali broj ranjenih".

Anabah leži nekih 25 kilometara sjeverno unutar 115 kilometara duge doline, ali nepotvrđeni izvještaji ukazuju na to da su talibani zauzeli i druga područja.

Obje strane tvrde da su nanijele velike gubitke drugoj.

"Talibanska vojska je ojačana s 20 godina rata, i nemojte pogriješiti, talibani su obučili vojsku", napisao je Roggio, dodajući da su "šanse bile velike" za otpor Panjshira.

"Talibanskoj vojsci je nakon povlačenja SAD -a i kolapsa ANA -e (Afganistanska nacionalna armija) ubrizgana velika količina oružja i municije", dodao je.

Bivši potpredsjednik Amrullah Saleh, koji se nalazi u Panjshiru zajedno sa Ahmadom Massoudom, sinom legendarnog anti-talibanskog zapovjednika Ahmada Shaha Massouda, upozorio je na mračnu situaciju.

Saleh je u saopćenju govorio o "velikoj humanitarnoj krizi", sa hiljadama "koje su talibani raselili".

Prijetnja neizvjesnosti

Sjedinjene Američke Države izvršile su invaziju na Afganistan i srušile prvi talibanski režim 2001. godine nakon napada Al-Kaide. Zapadne vlade sada strahuju da bi Afganistan mogao ponovo postati utočište za ekstremiste koji ih žele napasti.

Američki državni sekretar Antony Blinken stiže u ponedjeljak u Katar, ključni igrač afganistanskog uspjeha i lokaciju talibanske političke kancelarije, iako se ne očekuje susret s militantima.

Potom će otputovati u Njemačku kako bi zajedno s njemačkim ministrom vanjskih poslova Heikom Maasom vodio virtuelni ministarski sastanak 20-ak zemalja o Afganistanu.

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guterres također će sazvati sastanak na visokom nivou o Afganistanu u Ženevi 13. septembra, na kojem će se fokusirati humanitarna pomoć zemlji.