Američki institut: Moskva ponovo koristi nuklearne prijetnje kako bi utjecala na odluke Zapada
![](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_240507025.jpg?v=1)
Sovjetski matematičar Vladimir Lefebvre definisao je refleksivnu kontrolu kao "proces prenošenja razloga za odluku" na neprijatelja kroz "provokacije, intrige, prerušavanja, stvaranje lažnih predmeta i laži bilo koje vrste".
Nekoliko vojnih analitičara je izjavilo da je refleksna kontrola ključni element ruskog pristupa hibridnom ratu.
Ova taktika oblikuje neprijatelja kroz ciljanu retoriku i informativne operacije, tako da neprijatelj dobrovoljno preduzme akcije koje idu u korist Rusiji.
Ruski zvaničnici su dosljedno tempirali vježbe nuklearne pripravnosti i nejasne prijetnje nuklearnom odmazdom kako bi se poklopile s važnim zapadnim odlukama o ratu u Ukrajini kako bi natjerali zapadne političare da se suzdrže i smanje svoju podršku Ukrajini.
Sadašnje očito obnavljanje nuklearne retorike, ovoga puta kao planirane taktičke vježbe s nuklearnim oružjem, poklapa se sa neminovnim dolaskom zapadnog oružja u Ukrajinu.
Ruski zvaničnici vjerovatno koriste operaciju informisanja o nuklearnom oružju kako bi odvratili zapadne partnere Ukrajine od pružanja dodatne vojne podrške i kako bi uplašili zapadne političare da spriječe ukrajinske snage da koriste sisteme koje je isporučio Zapad za napad na legitimne vojne ciljeve u Rusiji.
Ruske snage izvode rutinske nuklearne vježbe kao dio ove šire nuklearne retoričke informativne operacije, ali ISW i dalje procjenjuje da je vrlo malo vjerovatno da će Rusija koristiti taktičko nuklearno oružje na frontu u Ukrajini ili nekom drugom teritoriju.