Sjeverni tok 2
4

Amerika se odriče sankcija za kontroverzni plinovod između Rusije i Njemačke

B. T.
Gradnja Sjeverno toka 2 pri kraju (Foto: EPA-EFE)
Gradnja Sjeverno toka 2 pri kraju (Foto: EPA-EFE)
Sjedinjene Američke Države odriču se sankcija savezniku ruskog predsjednika Vladimira Putina, čija firma stoji iza projekta Sjeverni tok 2, kontroverznog plinovoda između Rusije i Njemačke.

Navedeno je to u izvještaju o ruskim sankcijama, koji je Kongresu dostavio State Department, iz kojeg se primjećuje da su Nord Stream 2 AG i izvršni direktor te firme Matthias Warnig, bivši istočnonjemački obavještajni oficir, bili obuhvaćeni sankcijama.

Projekt kojim bi se plin iz ruskog Arktika ispod Baltičkog mora odveo u Njemačku već je završen više od 95 posto, a zaključuje se da je ukidanje sankcija u nacionalnom interesu SAD-a.

Susret diplomata na Islandu

Ministarstvo vanjskih poslova također je uvelo sankcije protiv četiri ruska broda koja su učestvovala u izgradnji Sjevernog toka 2, iako su kritičari rekli da to neće biti dovoljno za zaustavljanje gradnje cjevovoda, projekta vrijednog 11 milijardi dolara, piše BBC.

U srijedu se američki glavni diplomata susreo sa svojim ruskim kolegom na međunarodnom samitu na Islandu. Ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov rekao je da Rusija i SAD imaju "ozbiljne razlike", ali da bi trebali sarađivati "u sferama u kojima se sukobljavaju naši interesi".

Ranije je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao da su vijesti o predstojećem ukidanju američkih sankcija "pozitivan signal". Zamjenika ministra vanjskih poslova Sergeja Rjabkova citirala je državna novinska agencija Tass, pozdravljajući "šansu za postepeni prijelaz ka normalizaciji naših bilateralnih veza".

Ruta kojom prolazi plinovod (Foto: Shutterstock)
Ruta kojom prolazi plinovod (Foto: Shutterstock)

Njemački zvaničnici također su pozdravili odustajanje od sankcija kao "konstruktivan korak" administracije američkog predsjednika Joea Bidena. Ministar vanjskih poslova Heiko Maas rekao je novinarima da je to "izraz činjenice da je Njemačka važan partner za SAD, na kojeg mogu računati u budućnosti."

Najopasniji ruski geopolitički projekt

Međutim, Yuriy Vitrenko, izvršni direktor ukrajinske državne energetske kompanije Naftogaz, rekao je da će Kijev tražiti da Washington uvede sankcije za zaustavljanje gradnje naftovoda i da je Sjeverni tok najopasniji ruski geopolitički projekt.

Ukidanje sankcija dolazi nakon što su hakeri, za koje američka vlast kaže da imaju sjedište u Rusiji, ovog mjeseca isključili veliki američki naftovod, ostavljajući hiljade benzinskih pumpi širom američkog jugoistoka bez goriva.