Amerikanci tvrde da Kina opskrbljuje Ruse ključnom vojnom tehnologijom, dronovima i dijelovima aviona
U izvještaju američke obavještajne službe se navodi da Kina vjerovatno snabdijeva rusku vojsku u Ukrajini, piše Euronews.
Tvrdi se da je Peking "sve važniji oslonac za Rusiju u njenim ratnim naporima, vjerovatno snabdjevajući Moskvu ključnom tehnologijom i opremom dvostruke namjene koja se koristi u Ukrajini".
Navigacijska oprema, tehnologija ometanja i dijelovi borbenih aviona bili su neki od artikala koje je Kina isporučila, uprkos međunarodnim kontrolama.
U izvještaju, objavljenom u četvrtak, postoji opasnost od eskalacije tenzija sa SAD, koje su prethodno upozorile Peking da ne pomaže u smrtonosnom napadu Rusije na Ukrajinu.
Kineski stav prema ukrajinskom ratu je komplikovan, a zemlja se gura i vuče u konkurentskim pravcima.
Peking je donio više ruskih energenata, uključujući isporuke nafte i gasa preusmjerene iz Evrope, tvrdi se, napominjući da je Rusija izvezla dvostruko više tečnog naftnog gasa u Kinu 2002. godine u odnosu na 2021. godinu.
Prihodi od nafte i gasa su vitalni izvor finansiranja za ruski rat u Ukrajini.
Dio prodaje energije u Evropu je presušio zbog sankcija, iako je Global Witness u četvrtak tvrdio da francuski energetski gigant Total još uvijek kupuje ogromne količine ruskog tečnog prirodnog plina.
Iako je Kina navodno dugo opskrbljivala ruske oružane snage nesmrtonosnom pomoći, poput municije i uniformi, američki izvještaj pokazuje da je Moskvi dala 10 miliona eura u bespilotnim letjelicama i dijelovima za dronove.
Govoreći za Euronews u junu, Jade McGlynn, istraživačica za ratne studije na Kraljevskom koledžu u Londonu, rekla je da je Moskva koristila bespilotne letjelice i projektile da "teroriše" ukrajinske civila u strategiji da oslabi njihov moral.
U aprilu su se ruski predsjednik Vladimir Putin i kineski ministar odbrane Li Šangu sastali u Moskvi kako bi razgovarali o vojnoj saradnji, koju su opisali kao "bezgranično" partnerstvo.
Tokom tog sastanka Putin je najavio da ruska i kineska vojska redovno razmjenjuju informacije, sarađuju u vojnim i tehničkim pitanjima i održavaju zajedničke vježbe u Evropi i na Dalekom istoku.
Peking nije osudio rusku invaziju i ponavlja mnoge antizapadne tvrdnje Moskve, ali je također naglasio teritorijalni integritet Ukrajine i iznio mirovni plan.
Kina je negirala da šalje vojnu pomoć Rusiji.
U izvještaju od četvrtka se također navodi da je Kina pomogla Rusiji da zaobiđe zapadne sankcije, postajući "još kritičniji ekonomski partner" Moskvi od početka rata u februaru.