Stiže američko oružje
0

Annalena Baerbock: Kako bi odvratila Rusiju Njemačkoj treba oružje, a ne nada

F. H.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock upozorila je da "nada" miru nije dovoljna i da zemlja mora rasporediti američke sisteme oružja dugog dometa na svom tlu kako bi se zaštitila od Rusije.

U oštroj poruci Nijemcima koji se boje nove utrke u naoružanju s Rusijom, Annalena Baerbock rekla je da je Putinov kontinuirani napad na Ukrajinu jasna izjava ruske agresije.

"Rusija se dugo pripremala za ovaj rat. Godinama je kršila, a zatim i raskinula ugovore o razoružanju. Razvila je zabranjeno oružje koje se može opremiti nuklearnim oružjem. I postavila ih je u Kalinjingradu, manje od 600 km od Berlina. 24. februara 2022. Putinova Rusija započela je najveći rat u Evropi od 1945. Kreirati vanjsku politiku danas znači priznati da nas načelo nade neće zaštititi od Putinove Rusije", poručila je Baerbock.

Dalje je navela da ukrajinske oružane snage hrabro brane svoju državu i tako osiguravaju da se ne pribiližava Putinova vojska.

Optužila je Putina da na svaku mirovnu inicijativu odgovara eskalacijom, s ciljem da se “Ukrajina pokori njemu”. Također je optužila ruskog čelnika za destabilizirajuće "hibridne" napade, uključujući sabotaže, na susjedne zemlje.

"Ono što nas sada štiti je da ulažemo u vlastitu sigurnost i snagu - u EU, u NATO-u i Njemačkoj. A to uključuje i odluku o raspoređivanju američkih sistema oružja dugog dometa. Jer trebamo vjerodostojno sredstvo odvraćanja. Sredstvo odvraćanja koje također štiti Poljake, baltičke države i Fince, naše partnere koji graniče izravno s Rusijom i koji su posljednjih mjeseci vidjeli kako hibridne mjere stvaraju probleme na granici", istakla je njemačka ministrica vanjskih poslova.

Sjedinjene Američke Države planiraju rasporediti krstareće rakete Tomahawk 2026. godine, prvo takvo raspoređivanje od kraja Hladnog rata 1990-ih, kako bi se suprotstavile ruskoj prijetnji iz Kalinjingrada.

Njemačka je također pristala ugostiti nove američke rakete koje su još u razvoju, a koje su sposobne prijeći više od 2.750 km brzinom nekoliko puta većom od brzine zvuka, dovodeći Moskvu u domet.

Očekuje se da će raspoređivanje pokrenuti prosvjede njemačke ljevice i nacionalističke desnice, poput velikih prosvjeda 1983. protiv nuklearnih krstarećih projektila koji su raspoređeni u Zapadnoj Njemačkoj.

Taj potez dolazi nakon što je predsjednik Zelenski potvrdio da je Ukrajina primila određeni broj borbenih aviona američke proizvodnje F-16, nakon dvije godine molbi kod zapadnih saveznika da osiguraju opremu visokih performansi. Označio je značajan razvoj u zračnim snagama zemlje i mogao bi pružiti prijeko potrebnu zračnu podršku kopnenim snagama uz dopuštanje daljnjih napada duboko unutar teritorija pod ruskom okupacijom.