Kola hitne pomoći u pratnji ljekara i bolničara Crvenog križa su prevezla 23 teško ozlijeđene osobe iz Karabaha u Armeniju. Prema armenskoj vladi, 377 "prisilno raseljenih osoba" napustilo je Azerbejdžan do nedjelje navečer.
Za sada su prognanici smješteni u Kornidzoru u južnoj Armeniji, gdje je postavljen centar za humanitarnu pomoć.
Većina grupe izbjeglica su žene i djeca, uključujući neke iz mjesta Egcahog, gdje su se ljudi sklonili u blizini ruske vojne baze nakon što su njihovo selo granatirali azerbejdžanski vojnici.
Armenski premijer Nikol Pashinyan izjavio je u nedjelju da je njegova zemlja spremna prihvatiti armenske stanovnike Nagorno-Karabaha ako ne uspiju dobiti sigurnosne garancije od azereajdžanskih vlasti nakon što se očekuje da će Baku preuzeti punu kontrolu nad regijom.
Istodobno je najavio da Armenija želi očuvati prisutnost etničkih Armenaca u Karabahu.
Azerbejdžanske vlasti demantiraju tvrdnje da planiraju provesti etničko čišćenje u regiji. Oni izjavljuju da će osigurati puna prava za armenske stanovnike koji žele ostati u Nagorno-Karabahu. Trenutno su u toku pregovori o konkretnim koracima između azerbejdžanskih vlasti i predstavnika armenske zajednice.
Sastanak sekretara armenskog Vijeća sigurnosti Armena Grigorjana sa savjetnikom azerbejdžanskog predsjednika Hikmetom Hajiyevom, kao i sa savjetnicima francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, njemačkog kancelara Olafa Scholza i predsjednika Europskog vijeća Charlesa Michela na rasporedu je 26. septembra u Briselu.
Armensko Vijeće sigurnosti saopćilo je da će se rasprava fokusirati na pripremu sastanka lidera Armenije i Azerbejdžana koji bi se trebao održati 5. oktobra u španskom gradu Granadi.