Pokazalo istraživanje
0

Austrijanke se suočavaju s problemom menstrualnog siromaštva, žele besplatne higijenske proizvode

A. Ku.
Menstrualno siromaštvo uzima maha u Austriji. Higijenski proizvodi su preskupi za mnoge žene, pokazao je izvještaj nevladinih organizacija.

Iris (26) koja je stanovnica Beča kazala je da žena tokom života mora izdvojiti "velike svote novca" i ona je jedna od 79 posto Austrijanki koje smatraju da bi higijenski proizvodi za žene, poput uložaka, trebali biti besplatni, umjesto da na njih tokom života potroše preko 3.000 eura.

Prema nedavnom istraživanju koje je proveo "Plan International", nevladine organizacije za prava djece i žena, jedna od tri žene u Austriji smatra da su njihovi mjesečni troškovi koji se odnose na kupovinu uložaka i tampon postali veliki finansijski teret.

Bilo je slučajeva da žene, posebno beskućnice, koriste čarape kao jeftiniju alternative.

Austrijsko ministarstvo socijalnog rada navelo je u svom Akcionom planu za zdravlje žena objavljenom prošle godine da zemlja ima nizak nivo zdravstvene pismenosti u poređenju na međunarodnom nivou i povezalo nizak ekonomski status sa nedovoljnom zdravstvenom pismenošću.

Obrazovanje o seksualnom zdravlju smatra se neophodnim ne samo da bi mlade žene naučilo o tome šta se biološki događa, da bi im pomoglo da shvate koje higijenske proizvode treba koristiti, njihove alternative i kako ih sigurno koristiti.

Seksologinja sa sjedištem u Beču, Ursula Wilms-Hoffmann, godinama radi kao edukator u austrijskim školama s ciljem da osigura da žene budu educirane o svom tijelu, ali i o varijacijama u proizvodima za menstruaciju.

"Seksualno zdravlje treba mnogo da se poboljša", rekla je ona za Euronews.

Jaz u komunikaciji o tome kako riješiti ovo pitanje često je između federalnog parlamenta i pojedinih regija, pri čemu svaki region donosi različita rješenja.

Beč je tokom zime 2021/22. godine u gradu postavio besplatnu kutiju za preuzimanje higijenskih proizvoda i distribuirao ukupno 80.604 tampona i 94.960 uložaka.

U istočnoj regiji Vorarlberg proizvodi za menstruaciju bili su besplatni u državnim školama, što je jedan od rijetkih slučajeva u Evropi.

Porez na dodatu vrijednost (PDV) na ženske higijenske proizvode je također snizio parlament sa 20 posto na 10 posto 2021. godine.

Njemačka ima slične probleme, a 23 posto žena koje je anketirao "Plan International" 2022. godine rekle su da su troškovi za proizvode za menstrualnu higijenu finansijski teret.