Josef Weidenholzer (SPÖ, ljevica), Othmar Karas (ÖVP, desnica) i Angelika Mlinar (Neos) izrazili su zabrinutost zbog dugogodišnjeg okupljanja ekstremnih snaga u Bleiburgu. Oni su predložili donošenje zakona na nivou Evropske unije koji bi važio za sve države članice, a kojim bi se zabranilo isticanje ustaških i fašističkih simbola te veličanje fašističkog režima.
Predsjednik pokrajine Koruška Peter Kaiser (SPÖ) se također izjasnio za donošenje zakona kako bi se skup ograničio samo na crkvenu misu i kako bi bili sankcionisani svi koji dolaze tu zbog drugih pobuda.
Katolička crkva iz Koruške se također ogradila od fašističkih ispada pojedinaca i grupa koji dolaze na misu koju oni organizuju.
Osnovana je i Facebook grupa STOP Ustascha kojom se podiže svijest o ustaškom okupljanju u Bleiburgu.
Visokopozicionirani funkcioner austrijskog SDP-a (SPÖ) Ahmed Husagić kazao je za Klix.ba kako se Austrija i njegova partija već duže vrijeme trude da spriječe okupljanje poklonika ustaškog režima u Bleiburgu.
"Ove godine se uspjelo ujediniti više organizacija koje shvataju problem okupljanja ustaša na Bleiburškom polju. Među njima je i Komitet Mauthausen, Dokumentacijski arhiv otpora Austrije, Jevrejska općina, Katolička crkva Austrije i političke partije. Evropski parlamentarci su bili jasni u svojim zahtjevima i smatram da bi jedan zakon na nivou čitave EU bio najbolje rješenje. Ono što je zabrinjavajuće je da je ovo okupljanje podržao kako moralno, tako i finansijski, Parlamenta Hrvatske i na obilježavanje dolaze najviši duznosnici Hrvatske. U narednom periodu će biti interesantno pratiti ponašanje zvaničnog Zagreba , ali i hrvatskih parlamentaraca u EU kada prijedlog zakona bude došao na dnevni red", rekao je Husagić.
Bleiburg je mjesto u Austriji koje se veže za niz događaja iz maja 1945. godine kada su hiljade izdajničkih formacija iz Hrvatske i Slovenije prilikom pokušaja bijega od partizana vraćene iz Austrije u Jugoslaviju. Uslijedila su masovna ubistva ratnih zarobljenika i njihovo zatvaranje u zatvore i logore.