Azerbejdžan optužen da "slama" medije uoči UN-ovog samita o klimi Cop29
Human Rights Watch otkrio je najmanje 25 slučajeva hapšenja ili osuđivanja novinara i aktivista u prošloj godini, od kojih su gotovo svi ostali u pritvoru, piše The Guardian.
Mnogi aktivisti i grupe civilnog društva izrazili su zabrinutost da se zagovaranje za klimu guši usred pritiska na medije. Azerbajdžan će biti domaćin klimatskog summita UN-a Cop29 tokom dvije sedmice u novembru, kada se očekuje da će gotovo 200 vlada, uključujući desetke šefova država, razraditi novi globalni pristup osiguravanju sredstava potrebnih za rješavanje klimatske krize.
Azerbajdžan, autoritarna država u kojoj su medijske i građanske slobode ograničene, smatra se jednom od najkorumpiranijih zemalja na svijetu, zauzevši 154. mjesto od 180 država na ljestvici Transparency Internationala prošle godine. Malo je učinkovite političke oporbe, a predsjednik Ilham Aliyev osvojio je više od 92% glasova na izborima u februaru i preuzeo peti uzastopni mandat. Njegov otac bio je Heydar Aliyev, koji je vodio zemlju pod sovjetskom vlašću i postavljen za predsjednika nakon vojnog udara 1993. nakon raspada istočnog bloka.
Azerbajdžan je također optužen za držanje političkih zatvorenika. Prošlogodišnji rat sa susjednom Armenijom oko sporne regije Nagorno-Karabah završio je raseljavanjem 100.000 ljudi iz svojih domova.
Jedan od Alijevljevih glavnih savjetnika rekao je prije nekoliko sedmica da vlada namjerava Cop29 učiniti "policajcem mira" i pozvati na primirje u kojem bi neprijateljstva bila obustavljena diljem svijeta za vrijeme trajanja pregovora.
Azerbejdžanska vlada opovrgla je tvrdnje aktivista. Glasnogovornik je rekao: “U potpunosti odbacujemo tvrdnje o represiji protiv aktivista za ljudska prava i novinara u Azerbajdžanu. U Azerbajdžanu niko nije progonjen zbog političkih uvjerenja ili aktivnosti".