Zangezurski koridor
62

Novo žarište na Kavkazu dobija jasne obrise: Alijev bez ustručavanja zaprijetio Armeniji

Piše: F. H.
Mapa: Wikimedia
Mapa: Wikimedia
U intervju lokalnim azerbejdžanskim televizijskim kanalima, predsjednik Azerbejdžana Ilham Alijev u utorak je ustvrdio da će se njegov plan za otvaranje kopnenog koridora kroz Armeniju do Nahičevana ostvariti.

"Zangezurski koridor mora i bit će otvoren. Što prije Armenija to shvati, to je bolje", rekao je Alijev, upozoravajući da Armenija ne bi trebala "djelovati kao geografska barijera između Turske i Azerbejdžana".

Tvrdio je da Jerevan stoji na putu težnjama Bakua za mirom, dok je tvrdio da Armenija gubi svoje saveznike širom svijeta, upozoravajući armensku vladu da obrati pozornost na globalne promjene koje su trenutno u toku.

Alijev je također rekao da njegova zemlja prihvaća mir, ali je dodao da ako Armenija ignoriše inicijative Bakua, ni Azerbejdžan onda ne želi mir.

“Ipak bih savjetovao armenskoj strani da odvagne sve, uključujući i geopolitičke promjene u svijetu. Njihovi bliski prijatelji sramotno se uklanjaju s političke scene. Jučer je stigla vijest da je gospodin Trudeau, blizak prijatelj Armenije i Pashinyana, također morao dati ostavku. Ova država, koja je tokom i nakon Drugog karabaškog rata bila izrazito antiazerbejdžanski nastrojena, nije daleko od Francuske. Što se Francuske tiče, što se sada događa na tamošnjoj političkoj sceni? To svi vide”, dodao je Alijev.

Nastavio je optužujući Francusku i njen politički establišment, kao i Evropsku uniju, da rade protiv Azerbejdžana, odbijajući putovati u Pariz ili Brisel na razgovore i rekavši da ako dužnosnici žele pregovarati, morali bi "doći u Baku".

“Ako postoji konsenzus u francuskim političkim krugovima, to je konsenzus samo o azerbajdžanofobiji. Nažalost, ne samo sadašnja vlast, nego i oni koji imaju ambicije da dođu na vlast, ne razlikuju se mnogo jedni od drugih. Bilo bi dovoljno prisjetiti se ilegalnih odlazaka u Karabah u vrijeme kada su tamo bile prisutne ruske mirovne snage. To su bili protukandidati aktualnog francuskog predsjednika, gradonačelnik Pariza, koji se, inače, kandidirao, guverner regije u kojoj se nalazi Pariz, koji je također bio suparnik predsjedniku Macronu na izborima, te g. Barnier, koji je nedavno kratko bio na poziciji premijer. Islamofobija i ksenofobija, općenito, karakteristične su značajke francuske političke klase", poručio je Alijev.

Rekao je da su prošle godine odnosi Azerbejdžana s Evropskom komisijom bili "puni razočarenja".

Alijev je naglasio da je Evropska unija "nedvosmisleno" stala na stranu Armenije u procesu normalizacije, istaknuvši da "način na koji je proširena takozvana posmatračka misija Evropske unije nije ojačao, već naprotiv, potkopao povjerenje".

Alijev je zvučao optimistično o odnosima Azerbejdžana i Sjedinjenih Američkih Država, rekavši da izjave novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa o regionalnim pitanjima stvaraju mogućnost da Washington i Baku unaprijede strateške veze.

“Trump svojim izjavama šalje vrlo jasne, izravne poruke, a veliku većinu njih dijeli azerbejdžansko društvo. Stoga su nade velike. Zato sam rekao da ima nade, postoji velika nada. To uključuje mogućnost unapređenja američko-azerbejdžanskih strateških odnosa", rekao je Alijev.