Bajram širom svijeta: U Aja Sofiji prvi put nakon 87 godina, ispred Al-Aqse 100.000 vjernika
Posebnu pažnju su izazvali Bajram-namaz u jerusalemskoj džamiji Al-Aqsa, kao jednom od najznačajnijih mjesta za muslimane, i u istanbulskoj džamiji Aja Sofija.
U Al-Aqsi, u kojoj je višednevno nasilje izraelskih sigurnosnih snaga nad muslimanima izazvalo novu eskalaciju sukoba između Izraelaca i Palestinaca, je molitvu klanjalo nekoliko desetina hiljada ljudi. U pojedinim izvještajima inostranih medija je navedeno da je klanjalo 100.000 ljudi.
U Aja Sofiji je Bajram-namaz klanjan prvi put nakon 87 godina. To se desilo nakon što je prošle godine odlukom turske vlasti ova građevina pretvorena iz muzeja u džamiju. Do 1934. je korištena kao džamija, prije toga je bila crkva, a donedavno je bila muzej.
U i ispred ove bogomolje je također klanjao veliki broj vjernika.
Veći broj ljudi je Bajram-namaz klanjao u nekoliko ruskih gradova. Međutim, prema pisanju portala Moscow Times, u džamijama u Moskvi i Sankt Peterburgu molitve sa velikim brojem osoba bile su zabranjene zbog pandemije koronavirusa.
Mnogi muslimani u ovoj zemlji, a ima ih više od deset miliona, klanjali su na gradskim ulicama.
I u Njemačkoj je zbog restriktivnih epidemioloških mjera onemogućeno da molitvu na jednom mjestu klanja veći broj ljudi. Onemogućena su i druga masovnija okupljanja.
Zbog toga se muslimanima u ovoj državi obratio predsjednik Frank-Walter-Steinmeier. Zahvalio im se što već drugu godinu zaredom imaju razumijevanje i strpljenje tokom restriktivnih mjera, prenosi Deutsche Welle (DW). Poručio im je da se nada da će ovaj blagdan ponovo obilježavati onako kako su ga obilježavali prije pandemije.
German President Frank-Walter Steinmeier wished Muslims in Germany a blessed Eid al-Fitr and expressed sympathy that they would have to contend with coronavirus restrictions for a second year.https://t.co/lh1hqXQbON
— DW Politics (@dw_politics) May 12, 2021
Ramazanski bajram se obilježava tri dana. Obilježava se nakon mjeseca ramazana kao prilike za duhovnu katarzu čovjeka. Tokom ramazana vjernici su bili obavezani na jednomjesečni post - cjelodnevno ustezanje od hrane i pića, od fizičkih zadovoljstava, te neprimjerenog govora.
Nakon Bajram-namaza, blagdan se obilježava u krugu porodice i drugih bliskih osoba. Tim povodom se pripremaju hrana i piće, najčešće iz domaće trpeze. Običaj je da se djeca daruju novcem. Tokom Bajrama, obično ne prvi dan blagdana, pojedini posjećuju mezarja.