Dvije najveće sile
36

Biden i Xi Jinping će se sljedeće srijede sastati licem u lice: Da li će svijet moći odahnuti?

F. H.
Fotografija sa prvog sastanka dvojice lidera u Baliju (Foto: EPA-EFE)
Fotografija sa prvog sastanka dvojice lidera u Baliju (Foto: EPA-EFE)
Dugoočekivani sastanak predsjednika SAD-a Joe Bidena i kineskog lidera Xi Jinpinga zakazan je za sljedeću srijedu u San Franciscu gdje će dvojica svjetskih moćnika pokušati zaustaviti pogoršanje odnosa između dvije velesile.

Nije vjerovatno da će razgovori proizvesti veliko otopljavanje najkonsekventnijih bilateralnih odnosa na svijetu. Umjesto toga, činjenicu da se sastanak uopće održava saradnici Bijele kuće smatraju pozitivnim znakom nakon mjeseci trvenja.

Američki dužnosnici rekli su da se lideri nadaju razviti "okvir" za upravljanje uspješnim konkurentskim odnosima između dviju sila, s ciljem raščišćavanja pogrešnih percepcija i izbjegavanja iznenađenja.

Ipak, dužnosnici su rekli da Bidenovi saradnici ulaze u summit s realnim očekivanjima i da ne predviđaju dugačak popis ishoda nakon toga.

Suočen s kaskadnim sukobom na Bliskom istoku i teškim ratom u Ukrajini, Biden je željan spriječiti da još jedna svjetska kriza eksplodira dok je na vlasti. Vraćanje određenog stepena stabilnosti u odnose Washingtona i Pekinga bilo je među njegovim glavnim vanjskopolitičkim prioritetima, čak i dok globalne napetosti bukte.

Dug je popis pitanja koja bi se trebala pojaviti u razgovorima. To uključuje obnovu vojne komunikacije između dviju zemalja, što je glavni cilj za Bidena, koji planira pritisnuti Xija po tom pitanju. Na stolu su i sukobi u Izraelu i Ukrajini; područja potencijalne saradnje poput klimatskih promjena i suzbijanja trgovine narkoticima, ali i duboka neslaganja oko pitanja ljudskih prava i vojne eskalacije u Južnom kineskom moru i oko Tajvana.

Sastanak, koji će se održati usred velikog okupljanja pacifičkih lidera u Kaliforniji, pripreman je mjesecima i zahtijevao je intenzivne pripreme s obje strane.

Unatoč dubokom i očito toplom ličnom odnosu koji su njegovali dok su bili potpredsjednici, Biden i Xi nadgledali su pogoršanje američko-kineskih odnosa na najnižu razinu u desetljećima.

Sporna tačka uključuje Tajvan, samoupravni otok koji kineska Komunistička partija smatra svojim i koji je obećala zauzeti silom ako bude potrebno. Otok će održati izbore u januaru, povećavajući osjetljivost oko svog statusa.

Odnos je također zategnut novim ograničenjima koja je Biden nametnuo naprednoj tehnologiji koja se izvozi u Kinu u ime zaštite američke nacionalne sigurnosti. A SAD je izvršio pritisak na Kinu da igra konstruktivniju ulogu u sukobu između Izraela i Hamasa iu ratu između Rusije i Ukrajine, potičući zemlju da pojača svoju ulogu na svjetskoj sceni.

"Trenutno ni Sjedinjene Američke Države ni Kina ne ulaze u sastanak između predsjednika Bidena i predsjednika Xija očekujući značajno poboljšanje ili ponovno postavljanje odnosa. “Na sastanku će se radije razgovarati o upravljanju i stabilizaciji bilateralnih odnosa, poboljšanju komunikacije i smanjenju nesporazuma prije nego što se pojave", rekla je Bonny Lin, direktorica China Power Projecta i viša saradnica u Centru za strateško i međunarodno Studije.

Summit u srijedu bit će tek drugi put da su se Biden i Xi lično sastali u posljednje tri godine. Zadnji put su se susreli licem u lice prije godinu dana na marginama summita G20 na Baliju. Taj je sastanak trebao uspostaviti temelj za odnos usred pojačanih gospodarskih i vojnih napetosti.

Odlaskom s indonezijskog otoka činilo se da su dvije strane na pravom putu za redovitije razgovore. Ali mjesecima kasnije, sukob oko navodnog kineskog špijunskog balona uništio je nade za normalizaciju odnosa.

Nakon posjeta Tajvanu prošlog ljeta tadašnje predsjednice Zastupničkog doma Nancy Pelosi, Peking je naglo prekinuo komunikaciju s američkom vojskom, što je izazvalo zabrinutost među američkim dužnosnicima zbog mogućnosti pogrešne komunikacije ili pogrešne procjene u napetim spornim područjima Južnog kineskog mora ili oko Tajvana .

Pokušaji ponovnog uspostavljanja vojnih kanala su zaustavljeni, čak i dok je stalni niz dužnosnika Bidenove administracije posjetio Peking, uključujući državnog sekretara Antonyja Blinkena, ministricu financija Janet Yellen i ministricu trgovine Ginu Raimondo.

No posljednjih su se sedmica pojavili znakovi poboljšanja, a američki se dužnosnici nadaju da će summit dovesti do ponovnog otvaranja vojne komunikacije.

Prošlog mjeseca kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi posjetio je Washington i sastao se s američkim savjetnikom za nacionalnu sigurnost Jakeom Sullivanom, državnim sekretarom Antonyjem Blinkenom i predsjednikom Bidenom u Bijeloj kući.

Uoči sastanka sljedećeg sedmice, američka ministrica finansija Janet Yellen pozvala je kineskog potpredsjednika premijera He Lifenga, poznatog kao "gospodarski car" zemlje, na dvodnevni sastanak koji počinje u četvrtak.