Zločini nad Palestincima
189

Bijela kuća ne želi vidjeti horor koji se odvija: "Izraelska operacija u Rafahu ne prelazi američke crvene linije"

D. Be.
Foto: EPA-EFE
(Foto: EPA-EFE)
Sjedinjene Američke Države i dalje ne vjeruju da je Izrael pokrenuo potpunu invaziju na Rafah u južnoj Gazi, rekao je glasnogovornik Bijele kuće John Kirby.
Govorio je nekoliko sati nakon što su izraelske snage stigle do centra grada i navodno zauzele strateški važno brdo koje gleda na obližnju granicu s Egiptom.

Američki predsjednik Joe Biden rekao je ovog mjeseca da će ograničiti opskrbu Izraela oružjem ako uđe u "naseljena područja" Rafaha, gdje su se stotine hiljada civila nadala pronaći utočišta.

Kirby je također ispitivan o izraelskom napadu i požaru koji je ubio najmanje 45 Palestinaca - od kojih su mnogi žene, djeca ili starije osobe, u kampu za raseljene osobe u nedjelju.

Izrael je saopćio da je cilj napada bila dva visoka dužnosnika Hamasa, te da vjeruje da je požar mogla izazvati eksplozija u Hamasovom skladištu oružja u blizini.

Obraćajući se novinarima, John Kirby opisao je slike nakon napada kao "srceparajuće" i "užasne".

"Ovdje ne bi trebalo biti izgubljenih nevinih života kao rezultat ovog sukoba", dodao je.

Američki State Department rekao je da pomno prati da izraelska vojska provede brzu i temeljitu istragu o napadu.

Na upit dopisnika BBC-ja o tome jesu li prethodne takve istrage dovele do nečije odgovornosti, glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller odbio je imenovati konkretne slučajeve.

"Ne možete donijeti zaključak o rezultatima ovih istraga usred sukoba", rekao je.

Kada je glasnogovornik Bijele kuće upitan je li napad prekršio ograničenja koja je prethodno postavio predsjednik Joe Biden, rekao je da "nema nikakvih promjena politike o kojima bi mogao razgovarati".

"Ne podržavamo, nećemo podržati veliku kopnenu operaciju u Rafi. Predsjednik je rekao da će, ako se to dogodi, možda morati donijeti drugačije odluke u pogledu podrške. Nismo vidjeli da se to dogodilo u ovom trenutku. Nismo vidjeli da su udarili u Rafah. Nismo ih vidjeli da ulaze s velikim jedinicama, velikim brojem trupa, u kolonama i formacijama u nekoj vrsti koordiniranog manevra protiv više ciljeva na zemlji."

Izrael je ranije upozoravao da neće moći postići pobjedu u svom sedmomjesečnom ratu protiv Hamasa u Gazi bez zauzimanja Rafaha i odbacio upozorenja o katastrofalnim humanitarnim posljedicama.

Izraelske odbrambene snage (IDF) prve su 6. maja započele ono što su nazvale "ciljanim" kopnenim operacijama protiv Hamasovih boraca i infrastrukture istočno od Rafaha.

Od tada su se tenkovi i trupe postupno gurali u izgrađena istočna i središnja područja dok su se također kretali prema sjeveru duž 13 km granice s Egiptom.

Govoreći za CNN 8. maja, predsjednik SAD-a Joe Biden je rekao da je jasno dao do znanja izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahuu da ako IDF uđe u Rafah "Amerika im više neće isporučivati oružje".

Rekao je da u tom trenutku nije obustavio isporuku oružja jer Izrael još nije "ušao u naseljene područja" u Rafahu i da su njegove operacije bile "tačno na granici".