Samo u Americi
23

Uključili se Trump, Obama i Musk: Kako je jedna "nebitna" izborna utrka postala fokus cijele Amerike

Piše: N. Ž.
Elon Musk tokom izbora dijelio milione glasačima (Foto: Reuters)
Elon Musk tokom izbora dijelio milione glasačima (Foto: Reuters)
U Americi se, zbog specifičnosti političkog i društvenog sistema, izbori održavaju skoro na mjesečnoj bazi. Amerikanci biraju svog predsjednika, zastupnike u oba doma Kongresa, zastupnike u parlamentima saveznih država, ali i sudije.

Većina ovih izbornih procesa nije u fokusu nacionalnih medija. Ipak, jedni izbori su postali fokus cijelog SAD-a, ali i šire. Riječ je o izborima za sudiju Vrhovnog suda savezne države Wisconsin, koji će se održati 1. aprila.

Borba postala poligon za "rat" demokrata s Trumpom

Građani Wisconsina će birati između Susan Crawford, koju podržavaju demokrate, i Brada Schimela, koji je dobio podršku od predsjednika Amerike Donalda Trumpa, kao i od većeg dijela Republikanske stranke.

U većini ovih utrka širom SAD-a potroši se, za prilike američke politike, neznatan novac. Na ovu utrku, ipak, potrošeno je više od 100 miliona dolara.

U fokusu ove izborne utrke nisu kompetencije Crawford i Schimela, koji nisu bili pretjerano poznati prije ovog "sukoba", već činjenica da se u sve uključio milijarder i blizak Trumpov saradnik Elon Musk.

Na Muskove milione odgovorile demokrate

Iako je riječ o relativno "nebitnoj" utrci, Musk je snažno stao iza republikanskog kandidata Schimela, kojem je posvetio mnogobrojne objave na društevnoj mreži X, čiji je vlasnik.

Pored toga, Musk je dijelio novac glasačima na ovim izborima, a dvije osobe koje su glasale dobile su i ček za milion dolara, kada je Musk došao u posjetu na posljednji predizborni skup.

Međutim, Muskov angažman je odmah izazvao reakciju Demokratske stranke. Oni kritikuju Muska zbog činjenice da igra veliku ulogu unutar Trumpove administracije, a posebno zbog njegovih, kako oni ističu neovlaštenih, istraga u federalnim agencijama.

Tako su demokrate donacijama omogućile Crawford da odgovori na agresivnu medijsku kampanju, a iza nje su stali izrazito popularni članovi Demokratske stranke.

Između ostalog, Crawford su javno podržali i dalje jako popularni bivši predsjednik SAD-a Barack Obama, kao i visokorangirani političari Amy Klobuchar, Tammy Baldwin, Tim Walz i Eric Holder. Podršku je javno pružio i milijarder George Soros.

Zašto Musk ratuje protiv sudija?

Glavni razlog za ovakav angažman Muska, koji je izazvao kontra-reakciju, bio je, prema njegovim riječima, "rad aktivista koji se predstavljaju kao sudije."

Iza ove Muskove tvrdnje stoji politički kontekst u kojem se sudije, a posebno je to slučaj na višim sudovima u Washingtonu, gledaju kao osobe koje, iako formalno nepristrano, na pozicije dolaze uz podršku jedne ili druge stranke.

Muskove, kao i Trumpove, planove su do sada u više navrata zaustavljale sudije, koje su smatrale da američki predsjednik nema autoritet, po američkom ustavu, za neke od svojih poteza.

Zbog toga je ovaj milijarder odlučio javno pozivati na uklanjanje pojedinih sudija, ali i direktno se uključiti u ovu borbu, smatrajući da Schimel neće zaustavljati njegovu i Trumpovu agendu.

Pri tome, trenutna situacija u Vrhovnom sudu savezne države Wisconsin je takva da bi imenovanje Crawford ili Schimela moglo ideološki usmjeriti njihove odluke u narednom periodu.

Trenutno su članovi najvišeg suda u Wisconsinu Ann Walsh Bradley, Annette Ziegler, Rebecca Bradley, Rebecca Dallet, Brian Hagedorn, Jill Karofsky i Janet Protasiewicz.

Za sudije Dallet, Karofsky, Protasiewicz i Ann Walsh Bradley se smatra da su "liberalniji", dok se Ziegler, Hagedorn i Rebecca Bradley opisuju kao "konzervativni."

Crawford i Schimel se bore za poziciju Ann Walsh Bradley, koja ide u penziju. Gledajući kroz prizmu američke politike, pobjeda Crawford osigurala bi nastavak "liberalne dominacije", dok bi trijumf Schimela značio većinu za konzervativce.

U svakom slučaju, ovo dvoje sudija će 1. aprila imati kulminaciju izbornog "sukoba", a iza njih će ostati potrošenih 100 miliona dolara, utrku u koju su se uključili bivši i aktuelni američki predsjednik, te jedna od najpraćenijih "nebitnih" utrka u historiji SAD-a.