Trumpova odluka značit će glavobolju i za Nike: Carine za jednu državu mogle bi stvoriti haos

Godinama unazad, trgovci na malo, ali i brojni popularni brendovi, okrenuli su se Vijetnamu kako bi proizvodili robu od patika pa sve do namještaja.
Južni susjed Kine postao je popularna alternativa za kompanije koje pokušavaju izbjeći unakrsnu vatru američkih trgovinskih tenzija s Pekingom. Sada, kako predsjednik Donald Trump proširuje svoje carine, Vijetnam se našao u problemu.
Trump je rekao kako će uvesti carine od 46 posto na uvoz iz Vijetnama, a upravo bi ta odluka mogla povećati troškove za velike kompanije kao što su Nike, American Eagle i Wayfair.
U fiskalnoj 2024. godini, fabrike u Vijetnamu su proizvodile 50 posto sve obuće marke Nike, daleko najveće tržište. Fabrike u Vijetnamu su također proizvodile 28 posto cjelokupne odjeće marke Nike, ujedno i njegovo najveće tržište.
"Proširene carine mogle bi zaustaviti ili usporiti Nikeove napore da oživi svoj brend i poboljša prodaju pod novim izvršnim direktorom Elliottom Hillom, veteranom kompanije koji je preuzeo kormilo prošle jeseni", piše CNBC.
Dionice Nikea pale su za više od šest posto u srijedu, a Adidas i drugi veliki proizvođači obuće također se uveliko oslanjaju na Vijetnam.
Vijetnam se brzo pojavio kao Nikeovo najvažnije tržište za proizvodnju. U 2001. godini, na primjer, Vijetnam je činio samo 13 posto proizvodnje obuće kompanije i nije bio uključen na listu od 12 zemalja koje su činile većinu Nikeove proizvodnje.
Deset godina kasnije, 2011. godine, vijetnamske fabrike su proizvodile 39 posto Nikeove obuće, njenog najvećeg tržišta, i činilo se da su bile treće po pitanju odjeće.