Traju pregovori sa EU
15

Britanska mornarica štitit će ribolovne vode u slučaju da ne bude dogovora oko Brexita

A. B.
Četiri broda britanske mornarice bit će raspoređena na ribolovnim vodama ove države (Foto: EPA-EFE)
Četiri broda britanske mornarice bit će raspoređena na ribolovnim vodama ove države (Foto: EPA-EFE)
Četiri patrolna broda kraljevske mornarice bit će spremna od 1. januara naredne godine štititi britanske ribolovne vode ukoliko prijelazni period nakon Brexita završi bez dogovora o budućim odnosima s Evropskom unijom (EU).

Riječ je o naoružanim mornaricama dugim po 80 metara koje bi imale ovlasti zaustaviti, pregledati i zaplijentiti sve ribarske brodove iz EU koji budu ušli u isključivo ekonomsku zonu Velike Britanije, a koja će se najvjerovatnije protezati na oko 320 kilometara od obale.

Iako su ti patrolni brodovi naoružani, od njih se neće očekivati da to oružje koriste protiv ribarskih brodova iz EU već bi u najekstremnijim slučajevima brod EU mogao biti zaplijenjen i odvezen do najbliže luke u Velikoj Britaniji.

"Niko neće ispaljivati metke upozorenja na francuske ribare, vatreno oružje koristi se samo kada postoji opasnost po život", rekao je jedan od izvora mornarice.

Ribolov je i dalje jedna od najvećih prepreka tokom pregovora između Velike Britanije i EU kako bi postigli trgovinski dogovor.

Kompleksni argumenti oko kvota, vremenskih rokova i dužine tranzicijskog perioda specifičnog za industriju, doveo je Veliku Britaniju u sukob sa Francuskom.

Bez dogovora, brodovima EU bio bi zabranjen ribolov na vodama Velike Britanije i obratno, piše The Guardian.

Osim ribolova, treba se postići dogovor i o pravednom tržišnom takmičenju i rješavanju budućih sporova.

Velika Britanija je napustila EU 31. januara ove godine, ali je neformalna njena članica do 31. decembra i kraja prijelaznog perioda.

Britanski premijer Boris Johnson i predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen kazali su u petak da postoji mala mogućnost da će biti postignut trgovinski dogovor.