Tračak nade
162

Broj infekcija koronom u Evropi raste, ali je broj preminulih usljed zaraze manji nego ranije

N. V.
Stopa smrtnosti opala u odnosu na maj / Shutterstock
Stopa smrtnosti opala u odnosu na maj / Shutterstock
Iako Evropa ponovo ima veliki problem sa pandemijom koronavirusa, raste broj zaraženih, vlade uvode nove blokade, ekonomije se gase - ipak postoji tračak nade, a to je da iako je virus i dalje smrtonosan, u prosjeku mnogo manje ubija nego što je to bilo ranije.

Najnoviji podaci Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) o zaraženima i smrtnim slučajevima pokazuju da, iako zabilježeni slučajevi koronavirusa rastu u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Španiji, Njemačkoj i drugim evropskim zemljama, smrtnost ne raste istom brzinom .

"Stopa smrtnosti je opala. U Velikoj Britaniji možemo vidjeti da se ona od juna do augusta spustila do najniže tačke", rekao je Jason Oke, viši statističar iz Nuffieldovog odjela za zdravstvene nauke.

Oke je stope smrtnosti od koronavirusa pratio zajedno sa svojim kolegom Carlom Heneghanom iz Centra za medicinu i zdravstvenim ekonomistom Danielom Howdonom. Njihovo istraživanje pokazuje da je krajem juna stopa smrtnosti u Velikoj Britaniji bila nešto ispod tri. Do avgusta je pala za oko 0,5 posto, a sada iznosi oko 0,75 posto.

Niža stopa smrtnosti nije svojstvena samo Evropi, tvrdi CNN. U New Yorku je stopa smrtnosti hospitalizovanih usljed zaraze koronavirusom također opala u odnosu na raniji period.

Prema istraživanju tima istraživača sa Medicinskog fakulteta u New Yorku, širom Sjedinjenih Država postotak zaraženih koji su preminuli u aprilu je iznosio 6,7, a u septembru je preminulo 1,9 posto osoba pozitivnih na koronavirus.

Naučnici smatraju da je najveći razlog smanjenja stope smrtnosti kod zaraženih koronavirusom to što je u početku virus najviše napadao starije, a navode i da je od januara do juna prosječna životna dob oboljelih pala sa 54 godine na 39.