Bugarska tajno isporučila Ukrajini oružje u vrijednosti od milijardu dolara
Samo u 2022. godini Bugarska je u Ukrajinu indirektno izvezla oružje u vrijednosti od najmanje milijardu dolara, prenosi Euractiv.
Nakon početka ruske invazije na Ukrajinu, tadašnja potpredsjednica Vlade i ministarka ekonomije Bugarske Kornelija Ninova najavila je da neće dozvoliti izvoz bugarskog oružja u Ukrajinu. Pitanje vojne podrške Kijevu postalo je predmet rasprave između proruskih i prozapadnih stranaka u Bugarskoj.
Nakon smjene Nininog kabineta u julu 2022. godine, bugarski parlament je velikom većinom odlučio da Ukrajini pruži vojnu pomoć iz skladišta bugarske vojske. Predsjednik Rumen Radev, koji se oštro protivio ovoj odluci, bio je primoran da pristane, ali je kasnije najavio da neće odobriti daljnje transfere oružja.
Sada bugarske kompanije ne šalju oružje i municiju direktno u Ukrajinu.
“Za period od 24. februara 2022. do 19. januara 2023. godine nije dostavljen nijedan zahtjev za sklapanje vanjskotrgovinskih poslova sa ukrajinskim kompanijama i državnim agencijama na razmatranje Komisiji za kontrolu izvoza, te, shodno tome, nije izdata nijedna izvozna dozvola tokom ovog perioda”, saopštilo je bugarsko Ministarstvo ekonomije.
Međutim, bivši ministar odbrane Velizar Šalamanov je rekao da se za to vrijeme razvila praksa korištenja stranih programa.
“Postoje programi sa dobrim finansiranjem u Velikoj Britaniji, SAD-u i Poljskoj. U okviru ovih programa kupuje se oružje neophodno za Ukrajinu, odnosno novac nije ukrajinski, već britanski, američki, poljski ili evropski”, objasnio je Šalamanov.
On je dodao da se same posredničke strane bave logistikom, a ovaj metod se pokazao korisnim za sve učesnike u transakciji.
Bugarska je jedan od najvećih proizvođača oružja i municije sovjetskog obrazca koje koristi ukrajinska vojska. Šalamanov je pozvao Bugarsku da prebaci vojnu opremu iz sovjetskog doba Oružanim snagama Ukrajine i zamijeni je modernom opremom saveznika, čime se ubrzava vlastito ponovno naoružavanje. Ovo se odnosi na tenkove T-72, avione Su-25 i MiG-29. Šalamanov je kao primjer naveo Češku i Poljsku, koje su to već učinile.