Carla Del Ponte napušta Istražnu komisiju za Siriju, za pet godina nije učinila ništa
Ona je bila članica Istražne komisije za Siriju skoro pet godina.
U sirijskom građanskom ratu ubijeno je više od 300.000 ljudi i raseljeni su milioni.
Del Ponte, bivša švicarska državna tužiteljica, postala je poznata kao tužiteljica za ratne zločine u Ruandi i bivšoj Jugoslaviji.
"Nezadovoljna sam, odustajem od ovoga. Napisala sam, pismo s ostavkom i poslat ću ga u narednih nekoliko dana", izjavila je Del Ponte u intervjuu za švicarske novine Block.
Dodala je da su svi u Siriji na pogrešnoj strani.
"Asadove vladine snage počinile su užasne zločine protiv čovječnosti i koristile su hemijsko oružje. A opoziciju sada čine ekstremisti i teroristi", kazala je.
Ona je kasnije izjavila na panel diskusiji na Filmskom festivalu u Locarnu: "Napuštam tu komisiju, koja ne uživa ničiju političku podršku".
"Nemam ovlasti sve dok Vijeće sigurnosti UN-a ne čini ništa. Nema pravde za Siriju", izjavila je Derl Ponte.
Zadatak komisije je da istražuje kršenja ljudskih prava i ratne zločine u Siriji od izbijanja sukoba u martu 2011.
Komisija je objavila desetke izvještaja, ali njenim istražiteljima nikada nije bio omogućen pristup Siriji, koji su se umjesto rada na terenu oslanjali na razgovore, fotografije, medicinske izvještaje i ostale dokumente.
Del Ponte tvrdi da nikada nije istražila takve ratne zločine kao u Siriji, navodeći da oni nisu imali takvu težinu u Ruandi ili u bivšoj Jugoslaviji.
Ona i ostali članovi komisije u više navrata su pozivali Vijeće sigurnosti da proslijedi kršenje ljudskih prava u Siriji Međunarodnom krivičnom sudu.
Komisija se u saopćenju zahvalila Del Ponte na doprinosu njenom radu i zbog "njenih ličnih napora i intervencija kako bi se zadovoljila pravda".
Ona joj je poželjela sve najbolje "u njenom budućem radu, posebno kao neumornom zagovorniku za određivanje odgovornosti i za privođenje pravdi počinilaca ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti", prenosi BBC.