Čiji je Kalinjingrad: Litvanci tvrde da je riječ o njihovoj historijskoj teritoriji, Rusi bijesno reagovali
To je rekao kao reakciju na činjenicu da su Rusi u ovom gradu preimenovali muzej nazvan po litvanskom piscu Kristijonasu Donelaitisu u jednostavni Muzej književnosti. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov kasnije je izjavio da Vilnius ima teritorijalne pretenzije prema Moskvi.
Nausėda je istakao da je preimenovanje muzeja još jedan neprihvatljiv pokušaj Rusije da prepiše historiju.
"Šta će biti sljedeće? Paljenje knjiga?" upitao je retorički.
Litvanski predsjednik podsjetio je da se Kalinjingradska oblast prostire na teritoriji nekadašnje Male Litvanije i da je potrebno očuvati kulturu Litvanaca koji su tamo živjeli u to vrijeme.
"Iako stari stanovnici Male Litvanije, koja je sada dio takozvane Kalinjingradske oblasti, odavno ne žive tamo, potrebno je zaštititi posljednje tragove tamošnje litvanske kulture," konstatovao je predsjednik u objavi na mreži X.
"Koliko god se Rusija trudila, Karaliaučius nikada neće postati Kalinjingrad!" zaključio je.
To opravdava sve mjere, poručuju iz Kremlja
Na Nausėdine izjave kasnije je reagovao glasnogovornik Kremlja Peskov, koji je izrazio nezadovoljstvo riječima litvanskog predsjednika, tvrdeći da je time Litvanija zapravo pokazala teritorijalne pretenzije prema Ruskoj Federaciji. To je, kako je istakao, domen Rusije – Rusija polaže pravo na teritorije Ukrajine, gruzijske Južne Osetije i Abhazije, kao i na moldavsko Pridnjestrovlje.
Peskov je dalje podsjetio da je Litvanija neprijateljska država prema Rusiji. "Neprijateljska je prema nama i, kako se ispostavlja, ima između ostalog i teritorijalne pretenzije. (…) To opravdava sve trenutne i buduće mjere za osiguranje bezbjednosti naše države," izjavio je Peskov za rusku državnu agenciju TASS, ne ulazeći u detalje.
Teritorija današnje Kalinjingradske oblasti
Područje današnje Kalinjingradske oblasti bilo je u kasnom srednjem vijeku naseljeno Prusima i Baltima. Zatim su tu živjeli Nijemci (posebno u zapadnom dijelu), Litvanci (na cijelom području) i Poljaci (u Kalinjingradu i današnjem južnom pograničnom dijelu).
Područje je pripadalo Maloj Litvaniji do 18. stoljeća. Rusi su ga preuzeli 1946. godine, a do tada je pripadalo Njemačkoj.
Ovo nije prvi put od početka ruske invazije na Ukrajinu da se govori o Kalinjingradskoj oblasti. Početkom maja 2023. Poljska, koja je u prošlosti kontrolisala Kalinjingrad, preimenovala je grad u Królewiec. Poljska državna komisija standardizovala je naziv. Kremlj je tada izjavio da je to ludilo.
Poljska komisija je svoju odluku opravdala tvrdnjom da naziv Kalinjingrad nema nikakve veze s gradom ili regijom te ga je nazvala izmišljenim. Ime potiče od Mihaila Kalinjina, ruskog komunističkog revolucionara i sovjetskog političara.
Na paljenje knjiga, koje je spomenuo litvanski predsjednik, pribjegavali su, na primjer, njemački nacisti 30-ih i 40-ih godina prošlog stoljeća, navodeći kao razlog navodni sadržaj "neprijateljske ideologije".