Historijske veze
15

Da li bi Norveška mogla postati veća? Zajednica otoka ne želi da bude dio Velike Britanije

B. H.
Grad Orkney (Foto: Shutterstock)
Grad Orkney (Foto: Shutterstock)
Orkney bi mogao napustiti Veliku Britaniju i postati samoupravni teritorij Norveške nakon što je njegovo vijeće odlučilo istražiti "alternativne oblike upravljanja".

Arhipelag uz sjevernu obalu Škotske također će razmotriti promjenu svog pravnog statusa unutar Britanije jer nastoji pružiti više ekonomskih mogućnosti.

Čelnik vijeća Orkneyskih otoka, James Stockan, iznio je prijedlog da se istraže njegove "nordijske veze", kao i da se pogledaju upravljačke strukture zavisnih krunskih regija kao što su Guernsey, Jersey i Isle of Man.

Orkney je bio pod norveškom i danskom kontrolom do 1472., kada su otoci dani Škotskoj kao garanacije za miraz Margarete od Danske nakon njezine udaje za škotskog kralja Jamesa III.

"Bili smo dio nordijskog kraljevstva mnogo duže nego što smo bili dio Ujedinjenog Kraljevstva Na ulici u Orkneyju ljudi mi prilaze i govore: kad ćemo vratiti miraz? Kada se vraćamo u Norvešku? Tu postoji veliki afinitet i ogroman, dubok kulturni odnos", kazao je Stockton.

Rekao je da su vlade u Edinburghu i Londonu "užasno iznevjerile" Orkney, s manje sredstava po glavi stanovnika nego što dobivaju Shetland i Zapadni otoci.

Liberalno demokratski član Parlamenta Škotske za Orkney, Liam McArthur, rekao je da postoje opasnosti u "postavljanju barijera", ali je rekao da podržava osnaživanje otočnih zajednica.

"U ponedjeljak bih se trebao sastati s lokalnim vijećnicima i zanimat će me više o tome što je predviđeno. Bilo je sličnih prijedloga koje je vijeće Orkneyskih otoka razmatralo u vrijeme posljednjeg referenduma o nezavisnosti i želim razumjeti kako bi se oni razlikovali", kazao je McArthur.

Iako prijedlog ne obvezuje vijeće ni na jednu od opcija, u izvješću dužnosnika stoji da bi svaka ustavna promjena vjerojatno zahtijevala kombinaciju peticija, referenduma i zakona u Holyroodu i Westminsteru.