Dio evropskih parlamentaraca traži od Von der Leyen da izbaci Mađarsku iz Schengenske zone
Pismo koje su pokrenuli litvanski europarlamentarac Petras Auštrevičius i češka europarlamentarka Danuše Nerudová, skupilo je potpise ukupno 67 europarlamentaraca.
"Premijer Orban očito sve više iskušava strpljenje EU. Ovaj je mjesec mađarska vlada produžila svoj imigracijski program 'nacionalne iskaznice', dopuštajući 'gastarbajterima' iz Bjelorusije i Rusije ulazak na njihov teritorij. Nositelju takve kartice dopušteno je raditi u Mađarskoj bez sigurnosne provjere i može dovesti svoju porodicu u zemlju", navodi se u pismu.
Europarlamentarci su Orbanovu odluku nazvali "neodgovornom" i značajnom sigurnosnom prijetnjom svim članicama EU i njihovim građanima.
"Ovi 'radnici' s mađarskim vizama imat će mogućnost slobodnog kretanja cijelim schengenskim područjem. Bez odgovarajućeg odobrenja, postoji rizik da bi ti neeuropski državljani mogli ojačati rusku špijunsku mrežu unutar EU. Naša je dužnost, kao europske institucije zaštititi europske građane od ovih prijetnji, a ne potpuno otvoriti granice zemljama koje nas smatraju svojim neprijateljima", stoji u pismu.
Dalje se navodi da ako mađarska vlada odbije promijeniti svoju politiku, Komisija i svi predstavnici EU trebali bi dovesti u pitanje prisutnost Mađarske u schengenskom prostoru uvođenjem novih mjera za zaštitu evropskih građana, uključujući nove kontrole na mađarskim granicama ako je potrebno.
Također su dodali da "ostale schengenske države imaju pravo odbiti priznavanje viza koje je Mađarska izdala ruskim i bjeloruskim građanima, s odgovarajućim posljedicama".
"Sigurnost naših građana mora biti prva briga svih evropskih institucija i računamo na puni angažman Komisije po ovom pitanju", zaključili su europarlamentarci.
EU je 1. augusta zatražila od Mađarske da odgovori na zabrinutost da odluka Budimpešte o ublažavanju viznog režima za ruske i bjeloruske državljane povećava rizik od špijunaže u bloku.
Najveća grupa u Evropskom parlamentu, Evropska narodna stranka, ranije se žalila da bi labavljenje propisa moglo stvoriti "ozbiljne rupe u zakonu za špijunske aktivnosti".
Litvanija se obratila Europskoj komisiji u vezi s odlukom Mađarske o ublažavanju ograničenja ulaska za ruske i bjeloruske državljane.