Dok je vojska Slovenije na terenu za nekoliko sati, kompleksna procedura usporava OSBiH
"U slučaju da dođe takav zahtjev od lokalnih zajednica, u najkraćem roku predložit ću Predsjedništvu BiH da u saradnji s Ministarstvom odbrane BiH donese i takvu vrsti odluke. Kao član Predsjedništva BiH, pokušat ću simbolično da pomognem pojedinim ugroženim porodicama iz sredstava interventne rezerve", kazao je Bećirević.
S druge strane u Sloveniji, koju su također pogodile poplave ekspresno je angažovana tamošnja vojska. Slično se desilo i u Hrvatskoj gdje su također angažovane oružane snage. Jedan od razloga za tako brzu reakciju vojske je direktna linija komande u slučaju prirodne nepogode.
Pripadnice in pripadniki @Slovenskavojska še vedno, z ramo ob rami z drugimi službami na terenu, aktivno pomagajo pri odstranjevanju posledic močnega deževja. #vSluzbiDomovine pic.twitter.com/HE5Z75xYRv
— Slovenska vojska (@Slovenskavojska) May 18, 2023
Civilni organi BiH podnose zahtjev, nakon čega ovlaštenje daje Predsjednišvo. Nakon toga Ministar odbrane naređuje pripremu prijedloga odluke Predsjedništva koja mora sadržati nekoliko elemenata; prirodu misije, jedinice i broj angažiranog ljudstva, kome su jedinice odgovorne, trajanje misije i zadatak.
Potom ministar odbrane naređenje upućuje ka načelniku Zajedničkog štaba i komandantima komanti OSBiH koje raspoređuju jedinice an terenu.
No, nekada u angažovanje OSBiH pada i na prvoj stepenici. Podsjećamo, prošle godine tadašnji član Predsjendištva BiH Milorad Dodik je mjesecima odbijao dati saglasnost za korištenje OSBiH u gašenju požara u Hercegovini. Odluku je potpisao tek u julu prošle godine, skoro godinu dana nakon što su se pojavili prvi požari.
Dodik se na taj način "revanširao" u znak protesta zbog odluke visokog predstavnika o nametanju odluke o zabrani negiranja genocida.
S druge strane u Sloveniji, u slučaju prirodne nepogode preskače se većina koraka koji su inače potrebni za angaživanje Vojske Slovenije. Dovoljna je odluka ministra odbrane i snage se mogu rasporediti na terenu.
Ministar Banožić u obilasku poplavljenih područja: #Hrvatskavojska se u manje od 40 minuta angažirala na radovima na puknuću nasipa kod Siska sa 100 vojnika. Ovih dana na poplavljenim područjima Sisačko moslavačke i Karlovačke županije bilo je angažirano do 500 vojnika. @VladaRH pic.twitter.com/bzKPFa2MQi
— MORH/MoD Croatia (@MORH_OSRH) May 18, 2023
Predstavnici civilnih organa u BiH, poznavajući kompleksnost procedure, rijetko se odlučuju na poziv za intervenciju. Pored toga, uvijek postoji mogućnost da se sam proces iskoristi za političko razračunavanje. I dok se vojska, primjerice u Sloveniji, raspoređuje svega nekoliko sati nakon nepogode, u BiH su potrebni dani, a nekada to može biti i prekasno.