Dok se u BiH "lome koplja" oko Bleiburga: Austrijski parlament traži zabranu ove komemoracije
Za rezoluciju glasale su Narodnjačka stranka, Socijaldemokrati, Zeleni i Liberali. Protiv je bila samo Slobodarska stranka (FPÖ).
"Traži se od Savezne vlade, posebno ministra unutrašnjih poslova da, imajući u vidu pretpostavke Povelje temeljnih prava EU, Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda kao i sve druge ustavnopravne pretpostavke, ispitaju sve mogućnosti poduzimanja pravnih mjera na državnoj, bilateralnoj i evropskoj razini kako bi se spriječilo održavanje ultranacionalističko-fašističke komemoracije na Loibaškom polju kod Bleibruga, odnosno na austrijskom teritoriju od 2021.", navedeno je u rezoluciji.
Osim toga, od nadležnih u pokrajini Koruška se traži da prikupke relevantne informacije u cilju procjene transakcija vezanih za kupovinu zemljišta od strane udruženja Počasni bleiburški vod (PBV).
Socijaldemokrati, Zeleni i Liberali žestoko zagovaraju zabranu ove manifestacije koju su nazvali fašističkom. Vladajuća Narodna stranka u Asutriji je blaža u svojim stavovima smatrajući da učesnici komemoracije dolaze zbog sjećanja na bližnje.
"Međutim, moramo tražiti jasno distanciranje. Ovim zahtjevom iskazali smo jasno opredjeljenje da u Austriji nećemo tolerisati nikakva fašistička obilježavanja", poručio je predstavnik Narodne stranke.
Predsjednik Počasnog bleiburškog voda i istkanuti hrvatski političar Vladimir Šeks se nada da će komemoracija biti dopuštena. Između ostalog, naveo je da komemoracija nije veličanje režima NDH i da su "u tom smislu polučili ogromne rezultate".
Nije izostala ni reakcija Zlatka Hasanbegovića, političara izrazito desničarskih stavova. Prema njegovim riječima, žali zbog takve odluke i očekuje od hrvatskog premijera Andreja Plenkovića da utječe na vlasti u Austriji u cilju da se rezolucija ne provede u djelo.
Podsjećamo, u sarajevskoj katedrali je 16. maja održana misa za žrtve na Bleiburgu. Misa je izazvala brojne reakcije javnosti. Na dan mise, u glavnom gradu Bosne i Hercegovine održani su protesti onih koji su joj se protivili.
Pet dana kasnije, 20. maja Predstavnički dom Parlamenta Bosne i Hercegovine je usvojio Rezoluciju o poštivanju žrtava fašističkih režima koju su predložili Naša stranka i Nezavisni blok. Za ovu rezoluciju nisu glasali Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Hrvatska demokratska zajednica (HDZ), koji su demonstrativno napustili sjednicu.
Zatim je 1. juna Narodna skupština RS-a odbacila Rezoluciju smatrajući da se njome "prekrajaju historijske činjenice".