Svijet
1

Dosije Panama: Švicarska sumnja u obimnu korupciju

Anadolija
Šef Nadzornog organa finansijskog tržišta u Švicarskoj (FINMA) kazao je da otkrića u "Dosijeu Panama" pokazuju da je finansijski sistem u svijetu podložan zloupotrebi. Dodao je da se njegov ured bavi slučajevima pranja novca koji izgledaju kao "flagrantna i obimna korupcija".

Mark Branson, izvršni direktor FINMA-e, u četvrtak je potvrdio da se njegov ured bavi velikim brojem slučajeva pranja novca i naveo da se ne bave "malim ribama".

Istakao je da se Švicarska suočava sa relativno visokim rizikom od pranja novca, kao najveći svjetski centar za prekogranično upravljanje bogatstvom privatnih klijenata. Zaključio je da je pranje novca u porastu u Švicarskoj, te da švicarske banke moraju učiniti više u borbi protiv pranja novca.

Nakon pojavljivanja "Dosijea Panama" širom svijeta su uslijedili demanti, ali i ostavke mnogih javnih ličnosti koje se spominju u vezi sa pranjem novca i osnivanjem offshore kompanija.

Tako je Luca Cordero di Montezemolo, jedan od najuticajnijih korporativnih menadžera u Italiji demantovao da ima offshore račun u Panami.

On je rekao da se pojava njegovog imena u bazi podataka sa offshore računima u Panami koja je procurila u javnost odnosila na "prijedloge finansijskih konsultanata o investicijama koje nikada nisu realizovane". Montezemelo je trenutno predsjednik Alitalije i član Upravnog odbora UniCredit banke. Ranije je bio predsjednik Fiata i izvršni direktor Ferrarija.

Ruski predsjednik Vladimir Putin je negirao njegovu vezu sa offshore računima, a "Dosije Panama" je opisao kao dokument koji je dio zapadne kampanje da se oslabi Rusija.

Odmah nakon što se njegovo ime pojavilo u velikoj aferi povezanoj sa offshore kompanijama Bert Meerstad, član Nadzornog odbora holandske banke ABN Amro, odlučio je da se povuće sa svoje pozicije. Rekao je da je ostavku podnio kako bi spriječio bilo kakve štetne posljedice po banku.

Na isti potez se odlučio Michael Grahammer, izvršni direktor austrijskog kreditora Hypo Landesbank Vorarlberg, nakon što se ime banke pojavilo u "Dosijeu Panama". Ove sedmice je austrijska državna televizija izvijestila da je najmanje 20 offshore kompanija imalo račune u Hypo Landesbank Vorarlberg.

Aktivisti za borbu protiv prevara danas su u Parizu blokirali ulaz u banku Societe Generale u znak prtesta zbog njene navodne umješanosti u stvaranje offshore računa. Oko četrdesetak demonstranata nosilo je transparente na kojima je pisalo "Fiskalna prevara, socijalni kriminal".

Međunarodni konzorcijum novinara istraživača (ICIJ) otkrio je 11,5 miliona tajnih dokumenata o poslovanju kompanije u Panami i podijelio ih sa 80 svjetskih medijskih kuća.

Njemački list "Suddeutsche Zeitung" i britanski "The Guardian" su objavili dio tih dokumenata koji otkrivaju kako su offshore kompanije prale novac i izbjegavale poreze brojnih klijenata, među kojima su bile i desetine predsjednika i visokih zvaničnika država iz cijelog svijeta, kao i biznismena, sportista i drugih javnih ličnosti i poslovnih subjekata.