Elektori su inače predstavnici birača, čiji je broj proporcionalan broju stanovnika svake od njih, te se oni sastaju i glasaju, čime se zvanično okončava izborni proces.
Elektori gotovo uvijek glasaju za predsjedničkog kandidata koji je pobijedio u državi koju predstavljaju.
Elektorski koledž se sastoji od ukupno 538 predstavnika 50 američkih država. Oni bi današnjim sastajanjem trebali formalno potvrditi rezultate američkih predsjedničkih izbora na kojima je predviđena pobjeda demokratskog kandidata Joea Bidena.
Svih 50 američkih država potvrdilo je predviđene rezultate glasanja na svojim teritorijama, prema kojima je kandidat Demokratske stranke Joe Biden osvojio 306 elektorskih glasova naspram 232, koliko ih ima aktuelni predsjednik i kandidat republikanaca Donald Trump, piše BBC.
Inače, Ustav SAD-a striktno ukazuje na to da Elektorski koledž ne mogu činiti članovi Kongresa ili osobe koje obavljaju neku od funkcija u saveznim državama.
Shodno tome, članovi Elektorskog koledža mogu biti penzionisani političari, državni i lokalni izabrani zvaničnici, aktivisti i lobisti te osobe koje imaju ličnu ili profesionalnu vezu s kandidatom.
Kada je riječ o ovogodišnjem sastavu Elektorskog koledža, jedna od članica će biti bivša državna sekretarka i prva dama Hillary Clinton koja je od Donalda Trumpa izgubila na predsjedničkim izborima 2016. godine.
Clinton je nakon izbora u Elektorski koledž rekla da "žće biti uzbudljivo glasati za Joea Bidena i Kamalu Harris, budućeg predsjednika i potpredsjednicu.
Clinton je ranije pozivala na ukidanje Elektroskog koledža nakon što je 2016. godine poražena, iako je imala tri miliona glasova više od Trumpa.
Podsjećamo da je Trump i ove izbore u nekoliko navrata nazvao lažnim i nepoštenim te uložio nekoliko sudskih žalbi i zahtijevao ponovno brojanje glasova u određenim državama koje su opet potvrdile Bidenovu pobjedu.
Zbog Trumpovog naglog i neosnovanog zahtjeva i pristupa izgubio je čak i podršku nekoliko bliskih pristalica republikanaca.