Kako prenosi magazin Politico, nova šefica diplomatije Velike Britanije poznata je po svojim slobodarskim pogledima na ekonomiju i trgovinu,a ono što je interesantno jeste da je ujedno tek druga žena u historiji Velike Britanije koja će obavljati ovu dužnost.
"Veoma sam sretna što sam imenovana na funkciju ministrice vanjskih poslova. Radujem sa radu sa saveznicima na rješavanju najvećih globalnih izazova, promicanje globalnog utjecaja Velike Britanije kao i naše vanjske politike", rekla je Truss.
Delighted to be appointed Foreign Secretary and lead @FCDOGovUK
— Liz Truss (@trussliz) September 15, 2021
Looking forward to:
🌎 Working with allies to tackle the greatest global challenges
🌎 Promoting a positive, outward-looking #GlobalBritain
🌎 Ensuring our foreign policy delivers for people across 🇬🇧
Kada je riječ o vanjskopolitičkim pogledima nove šefice diplomatije, Euronews je izdvojio njene poglede na odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama, Kinom i Evropskom unijom.
Ono što se naglašava u odnosima s SAD-om, naglašava se kako Truss nije uspjela osigurati trgovinski sporazum sa Sjedinjenim Američkim Državama, ali je pomogla u pregovorima kada je riječ o deeskalaciji dugotrajnog trgovinskog spora oko subvencija za avione i ukidanju američkih carina na niz britanskih proizvoda.
S obzirom da će fokus njenog rada biti i odnosi s Kinom, mediji su analizirali njen dosadašnji rad kada je u pitanju ova azijska zemlja. U prošlosti tokom obavljanja ministarskih i drugih funkcija, Truss je upozoravala kako Velika Britanija ne smije postati ovisna o trgovini s Kinom te je navela kako je Kina kriva za brojna kršenja prava intelektualne svojine i netransparentan rad.
Isto tako, Truss je više puta pozivala svijet da djeluke jako prema Kini te je izjavila kako Svjetska trgovinska organizacija treba odbiti prijedloge da se Kina tretira kao zemlja u razvoju tvrdeći da statistika ne odražava adekvatno njen stvarni ekonomski status.
"Svjetska trgovinska organizacija je uspostavljena kada je kineska ekonomija bila 10 posto veličine američke ekonomije. Smiješno je što se i dalje proglašava kao zemlja u razvoju. Krajnje je vrijeme da se oštro odupremo Kini kao i njenom ponašanju u globalnom trgovinskom sistemu", navela je Truss.
Osobe koje su do sada radile s Truss na brojnim projektima, opisale su je kao izuzetno "tešku" osobu.
"Ona je izuzetno teška kada je riječ o razgovorima i ne previše empatična. Razumije suštinu i prepoznaje ono što je važno, ali stvarima koje nemaju političku dobit neće posvećivati preveliku pažnju", navodi se.
Nevladine organizacije koje između ostalog prate i rad britanskih ministara, istakle su kako Elizabeth Truss dolazi na mjesto šefice diplomatije u nezgodnom trenutku kada će se morati nositi s tri glavna izazova.
"Truss dolazi na posao gdje će se boriti s tri glavna izazova, a to su Covid-19, klimatske promjene i sukobi čemu će morati odmah posvetiti pažnju. S manjim budžetom nego što je to ranije predviđeno, Truss će morati uraditi mnogo više s mnogo manje novca. To se naročito odnosi na sjednice o klimatskim promjenama koje će se organizovati u Glasgowu kao i na predsjedavanje G7", naveli su iz britanskog nevladinog sektora.