Erupcija novih protesta u Gruziji: Predsjednica najavila da će raspisati nove izbore
Govoreći za BBC, Salome Zourabichvili, koja se priklonila opoziciji, opisala je sadašnji parlament kao "nelegitiman" nakon optužbi za prevaru na prošlomjesečnim izborima.
Zourabichvili je rekla da će zadržati svoju ulogu predsjednice, unatoč tome što je novoizabrani parlament zemlje rekao da će izabrati njenu zamjenu 14. decembra.
Interventna policija raspoređena je oko parlamenta zemlje, središnje tačke demonstracija koji su trajali tri noći.
Policajci su ponovno upotrijebili suzavac i vodene topove protiv demonstranata u ranim jutarnjim satima u nedjelju, dok su pokušavali odgurati ljude od zgrade parlamenta.
Protesti su se također održavali u gradovima Batumi, Kutaisi, Zugdidi i drugim gruzijskim regijama.
"Nudim ovu stabilnost za tranziciju, jer ono što ovi ljudi na ulicama traže je poziv na nove izbore kako bi se ova zemlja vratila na njen evropski put", rekla je Zourabichvili.
Stotine državnih službenika potpisale su pisma u kojima izražavaju svoje neslaganje s odlukom vlade da prekine pregovore s EU-om, tvrdeći da je to protivno nacionalnim interesima Gruzije.
Ambasadori Gruzije u Bugarskoj, Nizozemskoj i Italiji također su podnijeli ostavke.
SAD su u subotu saopćile da prekidaju svoje strateško partnerstvo s Gruzijom, navodeći kao razlog vladine "razne antidemokratske radnje".
Od 2012. Gruzijom upravlja Gruzijski san, stranka za koju kritičari kažu da je pokušala zemlju udaljiti od EU-a i približiti Rusiji.
Stranka je proglasila pobjedu na prošlomjesečnim izborima, ali opozicioni zastupnici bojkotuju novi parlament, navodeći prijevaru.
U četvrtak je Evropski parlament podržao rezoluciju, opisujući izbore kao posljednju fazu u "pogoršanoj demokratskoj krizi" u Gruziji i rekavši da je vladajuća stranka "potpuno odgovorna".
Izražena je posebna zabrinutost zbog izvještaja o zastrašivanju birača, kupovini glasova i manipulaciji te uznemiravanju promatrača.
Nakon rezolucije, gruzijski premijer Irakli Kobakhidze rekao je da je njegova vlada "odlučila ne stavljati pitanje pridruživanja Evropskoj uniji na dnevni red do kraja 2028".
Kao odgovor, hiljade pro-EU demonstranata počelo je u četvrtak demonstrirati ispred ureda Gruzijskog sna u gradovima Tbilisi i Kutaisi.
Skupina javnih osoba, pisaca i novinara također je protestovala ispred javnog emitera zemlje u glavnom gradu Tbilisiju, optužujući ga da je glasnogovornik vladajuće stranke u zemlji.
"Javni emiter mora biti oslobođen utjecaja Rusa i pritiska režima", rekao je pisac i aktivist Lasha Bugadze.
Četiri opozicione koalicije i stranke koje su osvojile zastupnička mjesta na prošlomjesečnim parlamentarnim izborima, ali su odbile preuzeti svoje mandate navodeći kao razlog široko rasprostranjeno namještanje glasova, objavile su zajedničku izjavu, pozivajući na nove izbore pod međunarodnim nadzorom.
“Stranke s legitimnim mandatom gruzijskog naroda suprotstavit će se nelegitimnom režimu Gruzijskog sna i sistematskom nasilju nad mirnim demonstrantima i novinarima”, stoji u saopćenju.
SAD je u saopćenju osudio "pretjeranu upotrebu sile" u Gruziji i pozvao sve strane da osiguraju da protesti ostanu mirni.
"Gruzijski narod velikom većinom podržava integraciju s Evropom", stoji u saopćenju State Departmenta.