Svjedočenja s fronta
15

Etnički sukobi u ruskim trupama u porastu: "Nacisti nisu s druge strane, već su među nama"

B. H.
Foto: Telegram
Foto: Telegram
Određeni broj vojnika koji nisu etnički Rusi služi u jedinicama raspoređenim u Ukrajini. Postaju mete ultranacionalista koji žele Rusiju samo za Ruse. Pokazuje to i slučaj iz Tokmaka, gdje je ruska vojna policija trebala pretući trojicu vojnika iz sjevernoosetijske Alanije.

Arsen Temirajev zadobio je teške povrede desnog oka. Vodstvo Sjeverne Osetije potvrdilo je incident. Na slučaj su upozorili Institut za proučavanje rata (ISW) i Radio Svoboda na stranici Kavkaz Realii.

Mobilizirani Arsen Temirajev pretučen je 24. septembra zbog svoje nacionalnosti u Tokmaku. U videu na nalogu Mobilization News, rekao je da je vojna policija stigla u kuću u kojoj se on nalazio i odmah intervenirala bez da je bilo što rekla ili pitala.

"Stavili su nas licem prema dolje kao svinje. Tukli su ciglama. Pripadnik vojne policije me pitao koje sam nacionalnosti. Odgovorio sam da Osetinac. Rusija je za Ruse. Bilo je sramotno", govori Temirajev.

Tada mu je jedan vojni policajac ispalio metak iz mitraljeza pored glave i stavio mu užarenu cijev na leđa. Njega i jednog Kabardinca strpali su u auto, gdje su ih nastavili mučiti. Premlaćivanje je prestalo tek u uredu zapovjednika vojne policije.

Temirajev tvrdi da se našao na meti zbog optužbi jedne mještanke. Temirajeva i njegove prijatelje nazivala je silovateljima i pedofilima.

Nakon incidenta počeo je sumnjati u rusku propagandu koja je radila na njemu:

"Mislili smo da su nacisti s druge strane. Oni su među nama", ističe Temirajev.

Dana 26. septembra, čelnik Sjeverne Osetije Alani Sergej Menajlo rekao je na svom Telegram kanalu u da su ljudi iz postrojbi dobrovoljačkih bataljuna Oluja Osetija i Alanija potvrdili incident na tom području.

Menajlo ga je prijavio zapovjedništvu Južnog vojnog okruga.

"Naravno, odmah sam stupio u kontakt s rukovodstvom Južnog vojnog okruga i o slučaju je odmah izvijestio komandanta 58. SV. Trenutno je u tijeku suđenje. Svaki od krivaca će biti kažnjen", rekao je.

Menajlo je istaknuo da je slučaj nedopustiv:

"Naši momci svakodnevno izvode borbene zadatke, po cijenu vlastitih života. Takav stav je neprihvatljiv ne samo prema njima, nego i prema bilo kojem vojniku koji brani suverenitet Rusije na prvoj crti", ističe.

Institut za proučavanje rata upozorio je da bi etničke napetosti između vojnika na Zaprožkoj fronti mogle ugroziti cjelovitost ruske odbrane na mjestu gdje Ukrajinci napadaju i napreduju. Cilj im je Tokmak.

Napetost i između Rusa i Čečena

U vezi sa slučajem ISW je spomenuo i slučaj sina čečenskog predsjednika Ramzana Kadirova. Predsjednik je na društvenim mrežama hvalio svog sina Adama jer je pretukao pritvorenog muškarca osumnjičenog za spaljivanje Kur'ana.

Slučaj je izazvao veliko zgražanje u Rusiji, a njime se bavi i Rusko vijeće za ljudska prava. Njegov šef, Valerij Fadejev, rekao je da je spaljivanje Kur'ana ozbiljan zločin, ali da se moraju poštivati ​​zakoni protiv zatvorenika. Članica Vijeća Eva Merkačevova pozvala je na istragu slučaja i oprezno kritizirala čečensko vodstvo, rekavši da u nekim područjima Čečenije vlasti čine zločine i ništa im se ne događa.

Komesar za ljudska prava Taťana Moskalova pozvala je Adama Kadyrova da odgovara pred sudom. Čečenski predsjednik tada je izjavio da neće kazniti sina koji je "temperamentan, ali će dopustiti da bude kažnjen prema ruskim zakonima ako bude osuđen".