Kako Politico piše, nakon mnogo godina blagosti prema Budimpešti, evropski diplomati nagovijestili su da "nuklearna opcija", lišavanje Mađarske prava glasa u procesu glasanja u EU, sada je na stolu ako nacija ugrozi sigurnost Ukrajine, zemlje čiji se pristup EU sada razmatra.
Pet evropskih dužnosnika i diplomata izjavilo je da su druge zemlje članice spremne suprotstaviti se Budimpešti, što bi bio historijski korak za lidere koji su se tradicionalno oslanjali na jedinstvo i konsenzus.
"Ako Orban doista ponovno blokira sporazum o budžetu i 50 milijardi eura za Ukrajinu na samitu u februaru, korištenje članka 7. za oduzimanje prava glasa Mađarskoj moglo bi postati stvarna opcija", rekao je jedan diplomat EU-a.
Članak 7. Ugovora o Evropskoj uniji predviđa mogućnost da se zemlji članici suspendira pravo glasa ako se utvrdi da zemlja ozbiljno krši temeljna načela EU.
Međutim, prema Politicu, neke zemlje srednje i istočne Evrope boje se pozvati na članak 7, jer vjeruju da bi se mogle naći pod sličnim razinama nadzora vladavine prava u budućnosti.
Stav slovačkog premijera Roberta Fica o ovom pitanju također ostaje neizvjestan, kao i njegova daljnja lojalnost Orbanu.
Budimpešta je u decembru stavila veto na zasebni paket ekonomske podrške Kijevu vrijedan 50 milijardi eura, što je navelo čelnike EU-a da se ponovno okupe 1. februara u Briselu s ciljem ili postizanja kompromisa s Mađarskom ili zaobilaženja mađarskog veta.
Bloomberg je 25. januara izvijestio da će Mađarska povući svoje prigovore na stvaranje fonda za vojnu pomoć Ukrajini s godišnjim budžeta od 5 milijardi eura, otvarajući put sporazumu za modernizaciju mehanizma koji osigurava stalnu opskrbu Kijeva oružjem.
Ova odluka označava promjenu u odnosu na mađarsko stajalište ranije ove sedmice kada se usprotivila reformi trenutnog mehanizma EU-a koji državama članicama nadoknađuje novac za oružje koje šalju Ukrajini.