Kritičari optužuju Facebook za "dvostruke aršine" i pridavanje veće važnosti žrtvama na zapadu u odnosu na žrtve terorizma na Bliskom istoku i u drugim regionima. Drugi ističu da je u svemu ovome važan utjecaj brojnih faktora, te da ne treba na ovaj način posmatrati stvari.
Podsjetimo, poznata kompanija predstavila je opciju "safety check" ubrzo nakon koordinisanih napada širom Pariza u petak navečer. Ova funkcija omogućava svim korisnicima u tom regionu da prijateljima i poznanicima jave da su dobro i na sigurnom.
Facebook je ranije ovu opciju otvarao samo kod slučajeva prirodnih katastrofa, poput nedavnog zemljotresa u Pakistanu, podsjeća Al Jazeera. Stoga su korisnici društvenih mreža mahom nezadovoljni odlukom i nisu krili ljutnju što je "safety check" uključen za Pariz, ali ne i za Bejrut u kojem je samo dan ranije u dva napada bombaša samoubica poginulo 43 ljudi.
U oba grada odgovornost za napade preuzeli su militanti Islamske države (IDIL).
Libanski bloger Joey Ayoub u postu podijeljenom na Facebooku više od 10.000 puta napisao je kritiku ovoj društvenoj mreži zbog reakcija, ističući kako izgleda da im žrtve u Bejrutu nisu važne u onoj mjeri koliko su pariske.
"Mi ne dobijamo opciju za sigurnost na Facebooku. Mi kasno navečer ne dobijamo poruke najmoćnijeg muškarca i žene na svijetu i miliona njihovih online korisnika... Za mnoge od nas svijet i dalje ne mari", napisao je Ayoub između ostalog.
On nije usamljen u ovim kritikama, ali libanska novinarka Doja Daoud objašnjava da Facebookova opcija u Bejrutu ne bi bila toliko korisna kao u Parizu.
"Ona u neku ruku može biti praktična, ali moramo imati u vidu da u Libanu, usred bombardovanja, kiše, eksplozija i protesta mobilne mreže često otkazuju, tako da mislim da ljudi ne bi bili u prilici da se konektuju na Facebook kako bi se 'čekirali'", istakla je Daoud za Al Jazeeru.
Ona smatra da se Liban ne može direktno porediti sa Francuskom zbog mnogo turbulentnije nedavne prošlosti.
"U Libanu se rat i njegove posljedice osjete mnogo više nego u Francuskoj. Ovo je humanitarni potez, isti terorizam koji ubija Libance, Iračane i Sirijce ubio je i Francuze", kazala je novinarka.
Osnivač Facebooka Mark Zuckerberg odgovorio je na kritike u objavi u kojoj je kazao: "Do jučer je naša praksa bila da safety check aktiviramo samo kod prirodnih katastrofa. Upravo smo to promijenili i planiramo ubuduće ovu opciju aktivirati i kod katastrofa koje je uzrokovao čovjek".