Geleri i ometanje GPS-a: Ruski odbrambeni sistem bi mogao biti uzrok pada aviona u Kazahstanu
Prve informacije su govorile o tome da su ptice oštetile avion, na šta su sumnjali piloti i ruski kontrolori leta, međutim nakon pregleda olupine, svjedočenja putnika i drugih informacija, pojavile su se sumnje u prvobitni uzrok.
Prema informacijama Euronewsa iz službenih izvora, povezanih s istragom nesreće, preživjeli putnici su kazali da su čuli eksploziju dok su se približavali ruskom gradu Groznom, što je bila destinacija aviona koji je krenuo iz Bakua. Nakon eksplozije, činilo im se kao da je avion pogođen gelerima koji su oštetili avion na više mjesta.
Svjedočenja putnika se podudaraju s tvrdnjama ruskog vojnog blogera, koji tvrdi da "oštećenja na avionu sugeriraju da je možda slučajno pogođen raketnim sustavom protuzračne odbrane".
Grozni je snažno branjen, budući da su Čečenija i borci Ramzana Kadirova ključni za Kremlj u trenutnom ruskom invazijskom ratu na njenog zapadnog susjeda. Zbog toga je glavni grad Čečenije potencijalna meta ukrajinskih dronova, a u prethodnom mjesecu je na tom području bilo i vojnih aktivnosti u smislu ukrajinskih napada dronovima i ruske odbrane od istih.
Ako se potvrdi da je pad aviona rezultat rada ruskog sistema odbrane, ovaj incident bio bi sličan obaranju aviona MH17 2014. godine, koje su izvele snage koje podržava Rusija u Donbasu, koristeći raketu zemlja-zrak.
New video from Azerbaijani Airlines plane crash site by Azerbaijani source Caliber.
— Clash Report (@clashreport) December 25, 2024
This doesn’t seem like birds. pic.twitter.com/4aGs0CA09d
Ministarstvo za hitne slučajeve Kazahstana prvobitno je objavilo da je 25 ljudi preživjelo nesreću, no kasnije je taj broj korigiran na 27, 28 i 29 kako je operacija potrage i spašavanja napredovala. Svi preživjeli, uključujući dvoje djece, hospitalizirani su.
Let 8432, koji je putovao iz azerbajdžanske prijestolnice Bakua prema Groznom, prinudno je sletio oko tri kilometra od Aktaua nakon što je, prema izvještajima aviokompanije, udario u jato ptica.
Prema navodima Azerbaijan Airlinesa, 37 putnika su bili državljani Azerbajdžana. Na letu su se također nalazila 16 ruskih državljana, šest kazahstanskih i tri kirgistanska državljana.
Podaci o praćenju leta s FlightRadar24 pokazali su da je avion, približavajući se aerodromu u Aktauu, napravio manevar u obliku broja osam. Visina leta značajno je varirala u posljednjim minutama prije udara u tlo s obzirom na pokušaje pilota da što bolje prizemlji avion pri padu.
FlightRadar24 je zasebno objavio da je avion iskusio "jako ometanje GPS signala", što je "uzrokovalo prijenos netočnih ADS-B podataka", odnoseći se na informacije koje omogućavaju praćenje letova putem internetskih platformi.
Videozapisi sa društvenih mreža koje je prikupio informativni kanal AnewZ prikazuju kako se avion muči da izvrši prinudno slijetanje te se raspada u vatrenoj kugli pri udaru o tlo.
Govoreći na konferenciji za novinare, predsjednik Azerbajdžana Ilham Alijev rekao je da je prerano za špekulacije o uzrocima pada, ali je naveo da je loše vrijeme prisililo avion da promijeni planiranu rutu.
"Informacije koje su mi dostavljene govore da je avion promijenio rutu između Bakua i Groznog zbog pogoršanja vremenskih uvjeta te se uputio prema aerodromu Aktau, gdje se srušio prilikom slijetanja", izjavio je Alijev.
Kompanija Embraer nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar u ranim jutarnjim satima u srijedu. U izjavi, Azerbaijan Airlines je naveo da će javnost redovno obavještavati te su na društvenim mrežama postavili crne zastave na svoje profile.