Gradonačelnik Ljubljane dao podršku Vučiću i ponudio mu pomoć, žestoko reagovao slovenački državni vrh
Slovenski državni vrh se ogradio od tih izjava. U uredu predsjednice republike ističu da Jankovićeve izjave nisu službeni stav Slovenije, isto kao i u Ministarstvu vanjskih poslova. Bivši europarlamentarac Klemen Grošelj izvinio se srbijanskim studentima, a stotinu Ljubljančanki i Ljubljančana poručuje gradonačelniku: Ne u naše ime.
U petak je na okupljanju srpske zajednice u austrijskoj prijestolnici Magnifico poznatom melodijom i tekstom odao počast srpskoj omladini. Istovremeno, njegov dugogodišnji prijatelj Janković ove sedmice zauzeo je dijametralno suprotan stav, piše 24ur.
"Rekao sam da je Vučić moj prijatelj i pri tome ću ostati. Ako ga ne bude, ponavljam, ako ga ne bude, Srbi će shvatiti šta su imali", izjavio je Janković u utorak.
Ubrzo nakon toga poslao je još snažniji politički signal – pismo predsjedniku Srbije. "U ovim teškim i kritičnim trenucima, kada se Srbija suočava s brojnim izazovima, želim vam izraziti iskrenu podršku i priznanje za sve što ste učinili za razvoj i stabilnost države. Vaše vođenje, odlučnost i vizija ključni su za napredak koji je Srbija postigla posljednjih godina i uvjeren sam da taj put treba nastaviti."
Reakcije političkog vrha
Vijest o podršci gradonačelnika slovenske prijestolnice preplavila je srbijanske medije i pokrenula pitanje – da li Vučiću pruža ruku u ime Ljubljane, pa čak i u ime države? "To je njegova lična podrška. Zoran Janković je gradonačelnik i kao gradonačelnik dao je podršku predsjedniku Vučiću", prokomentarisao je potez ljubljanskog gradonačelnika potpredsjednik vlade Matej Arčon.
Iz ureda predsjednice republike poručuju da to nije službeni stav Slovenije, niti predsjednice. Također, ističu da ona ne komentariše unutrašnjopolitičke prilike u drugim državama, ali da su njeni principi poznati – osuđuje svaki oblik nasilja i zagovara slobodu izražavanja kao temeljno ljudsko pravo.
I iz Ministarstva vanjskih poslova jasno poručuju: "Izjave gradonačelnika Ljubljane ne predstavljaju službene stavove Slovenije." Također, naglašavaju da su mladi i civilno društvo ključni nosioci budućnosti svake zajednice.
Pismo Ljubljančana
Otpor Jankovićevom pismu podrške dolazi i iz redova angažiranih građana Ljubljane. Oni ne prihvataju tvrdnju da se radi o podršci neovisnoj od njegove funkcije gradonačelnika. Ako je to zaista bio privatni čin, poručuju, mogao je podršku izraziti telefonskim pozivom. "Jednostavno nije fer, jer većina Ljubljančana, uvjerena sam, stoji na strani onih koji se suprotstavljaju Vučiću – koji iza sebe ima veoma, veoma ružnu historiju, tokom rata i nakon rata, s rasizmom prema Albancima, Bosancima, Hrvatima, a povremeno, da ne zaboravimo, i prema Slovencima", kaže književna historičarka i antropologinja, te prva potpisnica peticije u znak podrške srbijanskim demonstrantima, Svetlana Slapšak.
Bivši ministar vanjskih poslova Ivo Vajgl i bivši europarlamentarac Klemen Grošelj izvinili su se srbijanskoj omladini. "Bojim se da smo opet na istoj tački kao i s onim famoznim non-paperom, u kojem se govorilo o mirnom raspadu Bosne i Hercegovine. Odsustvo reakcije na ovo pismo, u kombinaciji s kontekstom, stvara vrlo negativnu sliku o Sloveniji na zapadnom Balkanu", upozorava Grošelj.
Zbog toga je pokrenuo peticiju kojom želi razbiti dojam da je Jankovićevo pismo službeni stav Slovenije. Također, želi naglasiti da većina Slovenaca vjeruje u demokratske vrijednosti, što, kada je riječ o Vučiću, kako kaže Grošelj, ne možemo tvrditi.