Turski timovi poslani su uz obalu okruga Karaburun i Cesme u turskoj provinciji Izmir nakon što je obalska straža dobila informacije o migrantima na splavovima za spašavanje i čamcima. Timovi su locirali migrante i doveli ih na obalu.
Turska i globalne grupe za ljudska prava su u više navrata osuđivale ilegalnu praksu Grčke da vraća migrante, rekavši da se time krše humanitarne vrijednosti i međunarodno pravo ugrožavanjem života migranata, uključujući žene i djecu.
Turska je bila ključna tranzitna tačka za ilgalne migrante koji žele da pređu u Evropu i započnu nove živote, posebno one koji bježe od rata i progona.
Grčka je dugo bila na udaru kritika zbog svoje nezakonite, često nehumane i ponekad smrtonosne prakse odbijanja, odnosno deportacije migranata po kratkom postupku bez dopuštanja im da podnose zahtjev za azil.
Grčka vlada poriče sve optužbe, uprkos suprotnim tvrdnjama navodnih žrtava, grupa za ljudska prava, turskih dronova, pa čak i specijalnog izvjestitelja UN-a za ljudska prava migranata.
Između 1. januara i 16. decembra 2022. godin, Egejska komandna stanica komande turske obalske straže spasila je 47.495 migranata, od kojih je preko 18.000 bilo žrtve politike povratka Grčke.