Haos ispred kenijskog parlamenta: Policija pucala na demonstrante, zastupnici se sklonili u podrum
Hiljade demonstranata se sukobilo sa policijom, a pripadnici obezbjeđenja su ispalili gumene metke i suzavac kako bi ih otjerali.
🚨 Breaking News: Kenya in Turmoil 🚨
— G. Drar (@gdrarr) June 25, 2024
Protesters have stormed #Nairobi's Parliament over a controversial tax bill, just weeks after #Kenya's designation as a #NATO ally by the #US. The situation is rapidly escalating, sparking intense turmoil in the region.
🗣️ Share your… pic.twitter.com/ILwG1FcZOk
#Urgente | CAOS EN #KENIA 🇰🇪
— NewDigital (@NewDigitall) June 25, 2024
Te mostramos algunas Imágenes del interior del Parlamento de Kenia en Nairobi.
Así de destrozado está. #News #Ahora #Noticias #Info #Mundo #Disturbios #Nairobi #Kenia #Caos #Municipio #Desorden #Todo #Aqui #Informate #Digital #Informativo pic.twitter.com/xGGN6f27tM
Jedan od bolničara je rekao Reutersu da je najmanje 10 ljudi ubijeno te se vjeruje kako će se ovaj broj povećati, a najmanje 50 ih je povrijeđeno.
Policija je cijeli dan ispaljivala suzavac, pokušavajući spriječiti demonstrante da provale u parlament.
Porez na hljeb i ulje
"Takvi postupci su neprihvatljivi i predstavljaju teško kršenje ljudskih prava", saopštila je Komisija za ljudska prava Kenije.
Na fotografijama se mogu vidjeti i slike zapaljenih policijskih auta.
"Postoje neke stvari koje je teško razumjeti, na primjer kako možete nametnuti porez od 16 posto na hljeb? Kako možete oporezovati higijenske uloške?", rekao je Derrick Mwathu za BBC.
Preduzeća su zatvorena, a transport je paralizovan.
Protesti su uslijedili upravo kada su poslanici usvojili kontroverzni zakon o finansijama kojim su uvedeni nepopularni porezi.
Građani Kenije već nekoliko sedmica protestiraju zbog financijskog zakona koji predlaže povećanje poreza. Mnogi su smatrali da su već opterećeni visokim troškovima života.
Među prvim prijedlozima su bili porez na promet od 16 posto na hljeb i carina od 25 posto na ulje za jelo.
Kao odgovor na negodovanje, vlada je povukla ove i druge mjere, ali je u utorak usvojen izmijenjeni zakon koji je i dalje uključivao povećanje poreza.
Prijetnje medijima
Privatna TV stanica KTN kaže da je primila prijetnje zatvaranjem od vlade zbog izvještavanja o tekućim protestima.
Ovaj informativni kanal je, međutim, obećao da će ostati čvrst i nastaviti svoje novinarske dužnosti uprkos naredbi o zatvaranju.
"U slučaju da vlasti ispune svoje prijetnje da će nas zatvoriti, nastavićemo da vam prenosimo događaje na našim platformama društvenih medija", kaže voditelj vijesti.